Polacy odwracają się od wolnego rynku

W Polskim Radiu 24 Szymon Grela i Jędrzej Malko z Fundacji Kaleckiego wyjaśniali, czym jest wolny rynek w Polsce i dlaczego Polacy zaczynają się od niego odwracać. Wedle najnowszych badań u progu III RP trzy czwarte Polaków popierało wprowadzenie gospodarki rynkowej. 25 lat później - już tylko połowa.

2016-02-25, 18:04

Polacy odwracają się od wolnego rynku
Tylko jedna trzecia Polaków sądzi, że twarde prawa wolnego rynku są lepsze niż socjalistyczna, państwowa gospodarka planowa...fot.flickr/saxon

Posłuchaj

25.02.16 Szymon Grela: „Nie jesteśmy jednomyślni w ocenie wolnego rynku, jak wydaję się niektórym politykom i mediom (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Według autorów raportu „Czy Polacy kochają wolny rynek: Ile Państwa w gospodarce?” Polacy przychylni idei wolnego rynku uważają, że jest to najlepszy system ekonomiczny. Jednak zwracają uwagę, że w naszym kraju nie działa tak jak powinien.

– Do póki operujemy na poziomie ogółu, dopóty więcej jest zwolenników kapitalizmu i wolnego rynku. Natomiast gdy przychodzi do konkretów, to większość Polaków uważa, że system nie działa tak dobrze jak powinien – powiedział Jędrzej Malko.

– Na przestrzeni lat podejście do wolnego rynku ulega zmianie, ale cały czas w większości prowadzonych badań grupa jego zwolenników jest większa. Natomiast w pytaniu o subiektywną ocenę funkcjonowania wolnego rynku niemal zawsze padała negatywna odpowiedź – dodał Szymon Grela.

Więcej o ocenie wolnego rynku i kapitalizmu przez Polaków w badaniach Fundacji Kaleckiego w całej rozmowie.    

REKLAMA

Polskie Radio 24/gm

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej