Dzień naukowych cudów na PGE Narodowym
Trwa 21. Piknik Naukowy organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. O największych hitach tegorocznej imprezy opowiedziały w Polskim Radiu 24 Dorota Truszczak (Polskie Radio) i Katarzyna Nowicka (Centrum Nauki Kopernik)
2017-06-03, 16:00
Posłuchaj
Polskie Radio zajmuje się popularyzacją nauki od niemal wieku. Wiele audycji historycznych, przyrodniczych i naukowych rozpoczęło się właśnie na tej antenie. Piknik, który rozpoczął swoją historię w 1997 r. jest zaś mekką dla wielu różnych inicjatyw. Jak choćby Centrum Nauki Kopernik, które wyrasta z Pikniku i dzięki niemu staliśmy się wielka rodziną – zauważyła Katarzyna Nowicka.
Polskie Radio od samego początku udowadnia, że o nauce można mówić w sposób zrozumiały i ciekawy. – Podczas Pikniku przede wszystkim udowadniamy, że można jej doświadczać – powiedziała Katarzyna Nowicka i podkreśliła, że jest to ważne szczególnie dla najmłodszych widzów. – Chcielibyśmy, aby była to dla nich inspiracja i aby samodzielnie wykonywali różne eksperymenty, co pomoże im poczuć się jak prawdziwi naukowcy – dodała gość audycji.
Na Pikniku gromadzi się wielu polskich naukowców, którzy prezentują nowe zdobycze w dziedzinie edukacji. Aby się nie pogubić w setkach prezentowanych pokazów i doświadczeń przygotowano 9 ścieżek tematycznych. – W tym roku Piknik przebiega pod hasłem "Ziemia". Patrzymy więc na nią z różnych punktów widzenia: z perspektywy planety i wiedzy astronomicznej. Następnie spoglądamy pod nasze stopy: gdzie widzimy glebę i rośliny. Później zaglądamy w głąb i prezentujemy stanowiska związane z archeologią, antropologią i dowiadujemy się tam co w sobie kryje. Ziemia to także globalna wioska i nowe technologie, które wspierają nasza komunikację i o tym wszystkim będziemy mówić podczas dzisiejszej imprezy– relacjonowała Katarzyna Nowicka.
Jak zaznaczyła Dorota Truszczak, Piknik to dzień naukowych cudów. - Hitem będzie w tym roku z pewnością naturalnej wielkości mamut zrobiony z pary wodnej, a także prawdziwa czaszka tego zwierzęcia wydobyta dwa lata temu z dna Wisły – powiedziała dziennikarka.
REKLAMA
Oprócz tego zapraszamy do radiowych namiotów, gdzie dziennikarze przygotowali wiele atrakcji. W namiocie Jedynki dziennikarze przygotowali „radio od kuchni”. Radiowa Dwójka zaprasza na spotkanie z niezwykłymi osobowościami związanymi z Programem Drugim. W stoisku radiowej Trójki m.in. specjalne warsztaty motoryzacyjne dla najmłodszych. Czwórka zorganizowała zaś „strefę relaksu”,
Dziennikarze Polskiego Radia 24 zapraszają do swojego namiotu, z którego nadaje specjalnie przygotowany „piknikowy” program. W plenerowym studiu PR 24 pojawią się wyjątkowi goście, a wszyscy odwiedzający będą mogli zgłębiać tajniki radia „na żywo”. Dziennikarze przygotują również konkursy z nagrodami.
Jak podkreślił Robert Firmhofer dyrektor Centrum Nauki Kopernik odwiedzający Piknik Naukowy są coraz częściej zainteresowani trudnymi zagadnieniami i chcą poznawać świat w którym żyją. – W tym roku z pewnością zaimponuje wszystkim zespół stanowisk AGH z Krakowa, której wyposażenie badawcze przywiozło tutaj aż 11 tirów. Wielu zainteresuje też super ekspozycja Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk, która pokaże fragmenty czaszki mamuta – powiedział Robert Firmhofer.
Wszystkich stanowisk i pokazów jest na pikniku około tysiąca, a zwiedzenie wszystkich zajęłoby trzy dni. Małgorzata Kaczmarczyk wspominała, że na Pikniku Naukowym można dotknąć radia. – Jest możliwość zobaczenia jak radio wygląda od kuchni. Od 15 odbywają się warsztaty Informacyjnej Agencji Radiowej, gdzie można zmontować dźwięk, zobaczyć jak powstaje i jak wygląda – powiedziała rzeczniczka Polskiego Radia
REKLAMA
Z kolei Centrum Nauki Kopernik przygotowało eksperymenty związane z Ziemią. Jak podkreślała Katarzyna Nowicka, Centrum Nauki Kopernik wyrosło z Pikniku Naukowego. – Patrzymy na Ziemię jako planetę, mamy obserwacje teleskopowe. Patrzymy też na mały świat, czyli robimy z własnych smartfonów mikroskopy, za pomocą których możemy zobaczyć rozwielitkę. Uczymy się rozpoznawać meteoryty oraz jak uprawiać glebę – mówiła Katarzyna Nowicka.
O stoisku Centrum Studiów Polarnych opowiadała Maja Lisowska, natomiast po wystawie Instytutu Pamięci Narodowej oprowadzała Magda Czoch.
Więcej w całej audycji.
Zapraszamy też na specjalną interaktywną mapę wszystkich stanowisk na stronie pikniknaukowy.pl.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski i Mateusz Maranowski.
Polskie Radio 24/kawa
_____________________
Data emisji: 3.06.17
Godzina emisji: 8.30, 15:09
REKLAMA