Informacje o lekach w pigułce

Ogromna ilość informacji zawarta na ulotkach dołączonych do leków często zniechęca do lektury, a przyjmowanie substancji leczniczych niezgodnie z zaleceniami może mieć fatalne skutki. „Lekolepki” to innowacyjny projekt, który ma nam pomóc rozsądniej i bardziej świadomie stosować leki.

2013-11-04, 20:01

Informacje o lekach w pigułce
. Foto: flickr.com/HealthGauge

Posłuchaj

4.11.13 Piotr Merks o projekcie „Lekolepki”
+
Dodaj do playlisty

Lekolepki to naklejki umieszczane na opakowaniach produktów leczniczych, które ułatwiają pacjentowi ich stosowanie. Znajdują się na nich piktogramy zawierające podstawowe informacje i ostrzeżenia dotyczące dawkowania i skutków ubocznych.

- Wiele leków posiada bardzo skomplikowane i obszerne ulotki. Nowe badania pokazują, że ich oddziaływanie jest niekorzystne, ponieważ pacjenci, po przeczytaniu informacji o skutkach niepożądanych, boją się stosować leki i odstawiają je – powiedział w PR24 Piotr Merks z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista ds. bezpieczeństwa leków, inicjator akcji „Lekolepki”.

Piotr
Piotr Merks foto: PR24/JW

Prace nad projektem realizowanym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym rozpoczęły się kilka lat temu. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych udało się przeprowadzić półroczny projekt w jednej z aptek w gminie Radzymin, gdzie oznaczono ponad 8000 produktów. Z akcji szczególnie zadowolone były osoby starsze.

REKLAMA

- Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że 72% pacjentów absolutnie nie pamięta tego, co powiedział im lekarz i zazwyczaj gubi kartkę z zaleceniami. Ciekawe jest to, że kobiety częściej zapominają o wzięciu leków niż mężczyźni. Badając ulotki informacyjne setek tysięcy produktów zwróciliśmy uwagę, że około 30 – 50 informacji się powtarza na wszystkich – podkreślał Gość PR24.

PR24/Anna Mikołajewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej