Barbara Stanisławczyk-Żyła o cyfryzacji radia: szansa rozwoju

2016-10-05, 18:00

Barbara Stanisławczyk-Żyła o cyfryzacji radia: szansa rozwoju
Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk-Żyła. Foto: PR

– Nie jestem zwolenniczką całkowitego wycofania się z cyfryzacji, bo daje ona szanse zbudowania wielu kanałów na jednej częstotliwości. Mamy problem z częstotliwościami, a cyfryzacja to możliwości nieograniczonego przekazu i tworzenia kolejnych anten – powiedziała Barbara Stanisławczyk-Żyła.

Posłuchaj

Barbara Stanisławczyk-Żyła o cyfryzacji radia (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Co dalej z cyfryzacją radia w Polsce? W uzyskaniu odpowiedzi na to pytanie ma pomóc międzynarodowa konferencja, która 6 października odbędzie się w  Krakowie. Polskie Radio zaprosiło na nią przedstawicieli rozgłośni publicznych z całej Europy, dziennikarzy, ludzi świata polityki i przemysłu motoryzacyjnego.

W procesie cyfryzacji radia w Polsce bierze udział jedynie nadawca publiczny. Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk-Żyła podkreśla, że Polskie Radio nie chce lekkomyślnie niszczyć tego, co już zostało zbudowane w dziedzinie radia cyfrowego. Chce za to wypracować formułę, dotyczącą tej technologii w całej Europie. - Przedstawimy swoje wątpliwości, ale też dostrzegamy plusy cyfryzacji. Warto o tym rozmawiać. Jeśli wspólnie się tym zajmiemy, to niezależnie od wad, projekt będzie miał szanse realizacji - powiedziała prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk.  

Na konferencji w Krakowie będą przedstawiciele państw przodujących w cyfryzacji radiofonii. Będą też ci, którzy tak jak Polska, rozpoczęli proces cyfryzacji radia i zastanawiają się, co dalej. Będą również kraje, które uważają, że przyszłość radia jest w nadawaniu FM i w internecie.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zgodził się, że wielkie przedsięwzięcie jakim jest cyfryzacja wymaga opracowania narodowej strategii. – Błąd polegał na tym, że zostawiono Polskie Radio samemu sobie, kompleksowo nie wzmocniono procesu. KRRiT stoi teraz przed podjęciem decyzji w sprawie dalszej strategii – powiedział. Jego zdaniem, Polskie Radio powinno jednak pozostać liderem cyfryzacji w Polsce. – Traktujmy to jako inwestycję i model rozwoju – dodał. 

REKLAMA

Również przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podkreśla, że cyfryzacja radiofonii jest potrzebna i Polskie Radio powinno kontynuować ten proces. – Generalnie namawiałbym do tego, aby poruszać się na drodze cyfryzacji, ale rozsądnie – powiedział Czabański. 

W Polsce zasięg emisji cyfrowej obejmuje ponad 50 proc. populacji kraju, jednak słuchalność nadal jest na minimalnym poziomie. Ten problem dotyczy też wielu innych krajów europejskich, które podjęły się cyfryzacji radiofonii. W konferencji wezmą też udział przedstawiciele państw, które przodują w cyfryzacji (Norwegia, Dania, Szwajcaria, Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Włochy, Francja). Planowany jest udział reprezentantów Europejskiej Unii Nadawców oraz organizacji międzynarodowych. Krakowska konferencja została objęta patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W Polskim Radiu 24 o wyzwaniach dotyczących cyfryzacji mówił prof. Stanisław Jędrzejewski, medioznawca z Akademii Leona Koźmińskiego. – Mamy z tą technologią problem. Z różnych powodów jej rozwój na świecie jest dość powolny – wskazywał ekspert. 

Relacje naszego specjalnego wysłannika Lucjana Olszówki z konferencji w Krakowie w czwartek, od rana, będzie można znaleźć w Polskim Radio 24.

IAR/tj

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej