Ostatki na świecie
Koniec karnawału w najróżniejszych zakątkach świata obchodzony jest w odmienny sposób. Skąd wywodzą się i co symbolizują najciekawsze obrzędy i tradycje ostatkowe?
2014-03-04, 18:20
Posłuchaj
Ostatki to koniec okresu zwanego w Polsce karnawałem lub zapustami. Poprzedza on okres wielkiego postu, podczas którego tradycyjnie nie spożywano mięsa. Współcześnie w tym dniu zazwyczaj organizuje się huczne zabawy taneczne, ale są jeszcze miejsca w Polsce, gdzie nadal kultywuje się pewne tradycyjne obrzędy.
- W Jedlińsku pod Radomiem, gdzie organizuje się tradycyjny karnawał. Polega to na odegraniu sceny sądu nad śmiercią śmierć jest skazywana na śmierć przez ścięcie. Mimo, że ten obrzęd w latach 50 przestał być kultywowany, to odżył i jest głównym wydarzeniem kulturalnym Jedlińska – powiedziała Amudena Rutkowska, etnograf, Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Symboliczna walka
Najsłynniejszy karnawał świata odbywa się w Brazylii, gdzie organizowane są huczne parady z udziałem skąpo odzianych tancerek i tancerzy. W ciekawy sposób ostatki obchodzone są także w Nowym Orleanie, gdzie pod wpływem kultury francuskiej narodziła się tradycja „tłustego wtorku”. Z kolei we Włoszech organizuje się bitwę na pomarańcze.
- Obrzucanie się różnymi owocami, ziarnem, produktami natury jest bardzo powszechne. Interpretuje się to jako zaklinanie przyrody do obudzenia się. Różnego rodzaju bitwy pojawiają się bardzo często, gdy w karnawale tworzą się dwie antagonistyczne grupy, na przykład w Macedonii postaci ubrane na biało i czarno – podkreślała Amudena Rutkowska, Gość PR24.
REKLAMA
PR24/Anna Mikołajewska
REKLAMA