Gotowanie jest trendy

2014-05-18, 18:42

Gotowanie jest trendy
. Foto: flickr/Damian

Kursy gotowania w dłuższej formie lub szybkie warsztaty tematyczne. Oto najpopularniejsze metody szkolenia w zakresie gastronomii.

Posłuchaj

18.05.2014 Jakub Mielniczuk: „Wizerunek gotowania zmienił się z szarzyzny na pełna otwartość”
+
Dodaj do playlisty

Sztuka nowoczesnego gotowania pojawiła się w Polsce kilka lat temu i od razu trafiła na podatny grunt stając się jednym z obowiązujących trendów. Dlatego według specjalistów nurt ten będzie się nadal rozwijał i osób, które zechcą wcielić się w role profesjonalnego kucharza będzie coraz więcej.

Kuchenne rewolucje

Zauważalną zmianą w polskiej kuchni jest odwrót od tradycyjnych posiłków i skierowanie się ku bardziej oryginalnym formom kulinarnym, których wzorce często docierają do nas zza granicy.

- Komponowanie coraz to bardziej wyszukanych posiłków na pewno jest nowością w naszym kraju. Jest to także moda. Do niedawna gotowaliśmy trochę inaczej, prościej. Teraz mamy więcej możliwości i wiedzy, ale także chęci, gdyż gotowanie nie jest już tylko przykrym obowiązkiem, ale również sposobem spędzania czasu. – wyjaśnił na antenie PR24 Jakub Mielniczuk ze szkoły gotowania.

Przez wiele lat w polskiej gastronomii królowały utarte standardy i schematy. Jednak Polacy zauważyli jak przyjemną rzeczą potrafi być przygotowanie nowego posiłku oraz jego konsumpcja.

- Bardzo długo czekaliśmy w tej naszej kulinarnej szarzyźnie, aby Polacy zainteresowali się gotowaniem. Dzięki temu w ostatnim czasie powstaje mnóstwo nowych i dotąd niespotykanych inicjatyw, miejsc i rzeczy związanych z kulinariami – przyznał Paweł Krysiak, ekspert ds. kulinarnych.

Podróże (i media) kształcą

Zmiany w kulinarnej świadomości polskiego społeczeństwa można zawdzięczyć dwóm rzeczom: mediom a także podróżom, które poszerzyły kuchenne horyzonty wielu osób.

- Trzeba przyznać, że świetną robotę zrobiły media produkując dużą liczbę programów kulinarnych w ciekawej formie. Polacy zaczęli również wyjeżdżać do innych krajów gdzie zobaczyli, ze można jeść inaczej i ciekawiej a jednocześnie smacznie – wyjaśniał Paweł Krysiak.

Częste kontakty z Półwyspem Apenińskim sprawiły, że pomysły z kuchni włoskiej są jednymi z najczęściej wybieranych przez Polaków.

- Bardzo dużo czerpiemy z kuchni włoskiej m.in. dlatego, że był to kraj, który jako jedno z pierwszych miejsc Europy Południowej był w dużej liczbie odwiedzany przez naszych rodaków. Swą popularność włoskie potrawy zawdzięczają także szerokim możliwościom w ich komponowaniu. – powiedział gość PR24 Jakub Mielniczuk.

PR24/Damian Bielecki

Polecane

Wróć do strony głównej