Jak mówić, by nas słuchano?
Mówienie to podstawowa forma kontaktu z otoczeniem. Nie bez przyczyny mówi się, że głos jest wizytówką każdego człowieka. Dlatego tak bardzo ważne jest to, by brzmieć głośno i wyraźnie.
2014-07-20, 14:45
Posłuchaj
Głos to nasze podstawowe narzędzie komunikacji, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Należy o niego dbać tak, jak dbamy o nasze ciało. Niewiele osób wie, że w trakcie nauki tańca można wykonywać ćwiczenia głosowe.
Czy tembr głosu ma znaczenie
Bardzo często nie akceptujemy swojego głosu. Uważamy, że jego ton jest zbyt wysoki albo za niski, nie podoba nam się jego barwa. Sztuki mówienia tak, jak tego oczekujemy, można się nauczyć.
- Głos musi się wydobywać z ciała zgodnie z naszą naturą. Nie ma sensu nikogo udawać, bo to będzie sztuczne i źle akceptowane przez otoczenie. Nasz ton głosu i jego brzmienie buduje w innych opinię o nas – powiedziała Alicja Malinowska, logopeda medialny, trener głosu.
Trening czyni mistrza
W ciągu dnia wystarczy wygospodarować kilka minut na to, by robić ćwiczenia, które nas odprężą i pomogą w wydobywaniu głosu.
REKLAMA
– To w jakiej kondycji psychiczno-fizycznej jest nasze ciało, słychać po głosie. Nasz głos mieszka w naszym ciele. Tryb życia i stresująca praca sprawiają, że w naszym ciele gromadzą się uciążliwe napięcia. Istotą pięknego brzmienia głosu jest praca z ciałem. Powinniśmy skupić się na rozluźnieniu naszych mięśni – wyjaśniła w PR24 Alicja Malinowska.
– Świadomość naszego ciała jest bardzo mała. A ciało ma przecież wpływ na głos. Ważne jest zatem, by wsłuchiwać się w swoje ciało. Ćwiczenia, które pokazaliśmy w ramach wczorajszych warsztatów, pozwalają usłyszeć różnicę w brzmieniu naszego głosu. Po tym jak się poruszamy, w jaki sposób mówimy, widać, co w nas tkwi – podkreślił Jacenty Matys, tancerz i choreograf, Salsa Libre Szkoła Tańca.
PR24
REKLAMA