Dobra osobiste prawem chronione
Prawo do wolności, zdrowie, cześć, swoboda sumienia i tajemnica korespondencji - to tylko część dóbr osobistych, które zostały zdefiniowane w artykule 23 kodeksu cywilnego. Te niezbywalne prawa, które przysługują każdemu człowiekowi niestety w wielu przypadkach są nieprzestrzegane.
2014-07-31, 14:59
Posłuchaj
Tabloidy, kolorowe pisma dla kobiet oraz portale internetowe prześcigają się w zdobywaniu zysku i popularności bardzo często naruszając dobra osobiste oraz wizerunek osób publicznych. Zapominając o tym, że każdy ma prawo do prywatności.
Po pierwsze, ochrona prywatności
Sankcje finansowe związane z nielegalną publikacją zdjęć są proporcjonalnie małe do zarobków wielkich wydawnictw. Dlatego większość redakcji z pełną świadomością narusza podstawowe prawa i decyduje się na zamieszczanie niewłaściwych zdjęć i nie mających nic wspólnego z rzeczywistością treści.
- Za osobę publiczną uważa się kogoś, kto jest powszechnie rozpoznawalny. Jednak czasami nie jest to jednoznacznie stwierdzone i wymaga dokładnego sprawdzenia. Bywa, że nie mamy pewności czy dana postać jest osobą publiczną. Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Rozgraniczenie między osobami publicznymi, a prywatnymi nie ma ścisłego, prawnego charakteru. Podlega ono ocenie organów orzekających - powiedział w PR24 mecenas Michał Wawrykiewicz.
Za małe kary
Większość spraw związanych z naruszeniem dóbr osobistych kończy się w sądzie czego efektem jest zadośćuczynienie w postaci odszkodowania. Zdarza się, że wynoszą one nawet kilka milionów.
REKLAMA
- W ramach roszczeń, które przysługują z tytułu naruszenia praw osobistych możemy ubiegać się o uzyskanie odszkodowania czyli rekompensaty za poniesione szkody. Oznacza to, że mamy prawo do wynagrodzenia utraconych korzyści. Jeśli ktoś w sytuacji naruszenia dóbr osobistych stracił pracę, . Istnieją również roszczenia, które zmierzają do otrzymania zadośćuczynienia za szkodę niemajątkową czyli krzywdy i straty moralne – dodał Gość PR24.
PR24/ Paulina Olak
REKLAMA