Dożynki wczoraj i dziś
W ostatnią niedzielę lata w Spale odbywają się Dożynki Prezydenckie. Jest to święto żniw i żniwiarzy.
2014-09-21, 17:14
Posłuchaj
Na stadionie COS przygotowano Miasteczko Regionów i wystawę maszyn rolniczych, a dla maluchów – krainę zabaw dla dzieci. Na popołudnie zaplanowano konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP, a potem występy zespołów ludowych. W samym centrum Spały odwiedzać będzie można stoiska regionalne, posłuchać muzyki ludowej, a wieczorem bawić się na dyskotece pod gwiazdami.
Historia Dożynek Prezydenckich
Po raz pierwszy Dożynki Prezydenckie zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego. Impreza ma więc już 86 lat. Do przedwojennej tradycji w 2000 roku powrócił prezydent Aleksander Kwaśniewski i od tej pory impreza jest kontynuowana przez kolejnych prezydentów RP.
Historia i źródła dożynek
Dożynki są tradycją pogańską, którą dopiero wchłonęło chrześcijaństwo później. Święto to najhuczniej było obchodzone w czasach PRL-u bardzo bujnie.
– Dożynki to przedchrześcijańskie święto – właściwe dla naszych słowiańskich religii, jeszcze przed przyjęciem chrztu św. Zostało włączone w ramach religijności ludowej do katolicyzmu. Żniwa powinny się ukończyć przed datą 22/23 września. Dożynki to taka tradycja, która w Polsce jest dobrze zakorzeniona od XVI wieku i miała ona czcić pracę żniwiarzy – tłumaczył dr Wojciech Połeć, antropolog, SGGW.
REKLAMA
PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz
REKLAMA