Hazard – plaga naszych czasów
Niewinny początek oraz szybki i brutalny koniec. Oto najczęstsza droga ludzi uzależnionych od hazardu. Już teraz określany jest on mianem choroby XXI wieku. Bogaci, biedni, starzy, młodzi, kobiety i mężczyźni. Hazard nie wybiera. To prawdziwa plaga. O zagrożeniach płynących z tego uzależnienia i o tym, jak się mu przeciwstawić mówiła Maja Ruszpel z Fundacji Inspiratornia.
2016-07-02, 18:39
Posłuchaj
Uzależnienie od gier hazardowych zaliczane jest do zaburzeń nawyków i osobowości. Polega na uprawianiu hazardu, który dominuje w życiu człowieka ze szkodą dla wartości i zobowiązań zawodowych i rodzinnych.
– Człowiek, który uzależnia się od hazardu najczęściej bardzo często zapożycza się, by mieć fundusze na kolejne gry. Często są to osoby powiązane ze światem przestępczym. Jest to uzależnienie będące powodem największej liczby samobójstw. 30 proc. patologicznych hazardzistów podejmuje takie właśnie próby – powiedziała Maja Ruszpel.
Utrata pracy, rozbicie rodziny i przyjaciół, popadanie w nałogi alkoholowo-narkotykowe, a także bankructwo. Oto jedne z wielu konsekwencji uzależnienia od hazardu. Maja Ruszpel podkreśliła, że lekiem na całe zło może być powszechna edukacja dla osób uzależnionych lub chcących zasmakować hazardu.
– Ogromnym problemem jest to, że w przeciwieństwie do wielu innych uzależnień, to związane z hazardem jest w głębokim cieniu i niewiele się o nim mówi – dodała.
REKLAMA
W audycji Maja Ruszpel nakreśliła także profil statystycznego hazardzisty.
Polskie Radio 24/db
REKLAMA