"Polskie obozy śmierci". Czy karać za takie stwierdzenia?
Trwają pracę nad ustawą na temat penalizacji m.in. zwrotu "polskie obozy śmierci". Propozycję tę komentowali w audycji Kulisy Spraw Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy" i autor książki "Krew na naszych rękach?" oraz Piotr Skwieciński, publicysta portalu wPolityce.pl i tygodnika "wSieci".
2016-11-09, 21:26
Posłuchaj
Jak mówił Paweł Lisicki, propozycja ustawy składa się z kilku elementów, m.in. karania za zwrot "polskie obozy śmierci" i karania za przypisywanie narodowi bądź państwu polskiemu zbrodni popełnionych przez III Rzeszę. Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że jest potrzebny prawny mechanizm zabezpieczający w jakiś sposób przed tego typu określeniami, jednak ma zastrzeżenia do drugiego elementu tej ustawy.
– Do drugiego elementu mam zasadnicze zastrzeżenie. Te rzeczy nie powinny być penalizowane. Tzn. swoboda uprawiania nauki jest w tym przypadku ważniejsza niż ta obrona, ponieważ przy pomocy tak ogólnych pojęć można łatwo każdego bardziej kontrowersyjnego naukowca pod to podciągnąć – powiedział Lisicki.
Piotr Skwieciński również ma pewne zastrzeżenia i niepokoje związane z tym projektem ustawowy.
– Zakładam, że zapisy ustawowe są tworzone w dobrej wierze z myślą wyłącznie o piętnowaniu i karaniu zupełnie jednoznacznych, bardzo oburzających i ze złą wolą czynionych stwierdzeń czy tekstów – niestety są bardzo rozciągliwe. Można sobie wyobrazić, że zaczynają być stosowane w sytuacjach wątpliwych – mówił Skwieciński.
REKLAMA
Więcej w całej audycji, w której była mowa również o relacjach polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej.
Gospodarzem audycji Rafał Dudkiewicz.
Polskie Radio 24/dds
Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
___________________
Data emisji: 09.11.2016
Godzina emisji: 20.08
REKLAMA
REKLAMA