Senior to VIP

Dzień Babci i Dziadka to okazja do dyskusji o roli seniorów w rodzinie. Żyjemy coraz dłużej, w Polsce przybywa zaś ludzi starszych. O tym, kim jest współczesny senior rozmawiali w Polskim Radiu 24: Maria Adamiec –Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, Krystyna Pałyga – ambasadorka działań międzypokoleniowych, Stefan Kołucki – dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

2017-01-22, 13:34

Senior to VIP
mat. ilustracyjne. Foto: pixabay.com/DariuszSankowski

Posłuchaj

22.01.17 Maria Adamiec: osoby starsze nazywane są czasem VIP-ami, czyli z angielskiego: bardzo ważnymi osobami.
+
Dodaj do playlisty

Osoba starsza, emeryt czy senior? Zdaniem Krystyny Pałygi ważniejsze niż nazewnictwo jest współczesna wartość poszczególnych słów. - Dawniej bycie seniorem nie kojarzyło się pozytywnie. Dziś słowo to brzmi bardzo fajnie, bo określa osobę aktywną, uczestniczącą w zajęciach Uniwersytetu III Wieku i mającą wysokie poczucie własnej wartości – tłumaczyła działaczka. - Odchodzi już stereotyp babci od konfitur i dziadka, który łowił ryby.

Jak podkreśliła Maria Adamiec, senior to hasło bardzo szerokie, ale podczas naszych spotkań wymyśliliśmy jego definicję. – Senior to człowiek starszy, aktywny, otwarty na świat, wartościowy, nie wstydzi się zmarszczek i przybywających lat – wyliczała gość audycji. - Spotykamy się ze stereotypem, że senior to ktoś smutny, zmęczony życiem, chory. Naszą rola jest zmienić to znaczenie – dodała.

Od lewej: Maria Adamiec, Stefan Kołucki i Krystyna Pałyga; Foto: PR24/JW Od lewej: Maria Adamiec, Stefan Kołucki i Krystyna Pałyga; Foto: PR24/JW

Zdaniem Stefana Kołuckiego, ważne jak będziemy postrzegali te osoby. - Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o osobach starszych zdefiniowała, je jako takie, które ukończyły 60. rok życia. Jednak przy takim podejściu możemy wpaść w pułapkę postrzegania jedynie przez pryzmat wieku. Tymczasem jest to grupa zróżnicowana i obejmująca duży przedział wieku - niemal 40 lat. W ciągu tego czasu zmienia się bardzo wiele, jak choćby aktywność i samodzielność– dodał Stefan Kołucki.

Maria Adamiec zauważyła zaś, że w Szwecji unika się słowa senior. – Osoby powyżej 60 roku życia są określana jako będące w wieku średnim – dojrzałym. Prowadzą grupy gimnastyczne, pracują na 1/3 etatu. Mówi się tu bardziej o doświadczeniu i ich istotnej roli w życiu społecznym. Senior to profesjonalista – dodała gość audycji.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 22.01.16

Godzina emisji: 12.15

 

REKLAMA

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej