Roczne urlopy dla matek pod znakiem zapytania?

Projekt nowej dyrektywy przygotowywany przez Komisję Europejską przewiduje wprowadzenie tzw. urlopu opiekuńczego. To samo rozporządzenie zmienić ma także zasady funkcjonowania urlopu macierzyńskiego. Wg projektu, 4 miesiące tego urlopu będzie musiał spędzić z dzieckiem ojciec. Jeśli nie, ten czas może przepaść. O propozycji Komisji Europejskiej mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Bożena Balcerzak-Paradowska z Zakładu Problemów Rodziny Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

2017-05-12, 15:15

Roczne urlopy dla matek pod znakiem zapytania?
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: fot.flickr/commonbay

Posłuchaj

12.05.2017 prof. Bożena Balcerzak-Paradowska: „Jeśli chodzi o charakter prawny dyrektyw UE, to wskazują na cele, a pozostawiają metody w ramach ustawodawstwa krajowego”.
+
Dodaj do playlisty

Jeśli rozporządzenie to zatwierdzą Parlament Europejski i Rada UE, państwa członkowskie będą miały 2 lata na dostosowanie swoich przepisów. Według dyrektywy każdy pracownik 5 dni w roku mógłby wykorzystać na opiekę nad chorym  lub niesamodzielnym członkiem rodziny i za ten czas przysługiwałoby mu wynagrodzenie co najmniej na poziomie zasiłku chorobowego. Bruksela tłumaczy te zmiany koniecznością aktywizacji zawodowej kobiet i zapewnienia im równych szans na rynku pracy. Według prof. Bożeny Balcerzak-Paradowskiej trzeba spojrzeć na sprawę szerzej i zastanowić się czy możemy odnosić te dyrektywę do naszego urlopu rodzicielskiego.

- Urlop rodzicielski jest kontynuacją chwilowej dezaktywizacji zawodowej rodzica, poprzedzonej urlopem macierzyńskim, kontynuowanej dodatkowym urlopem macierzyńskim na życzenie. To daje możliwość bezpośredniej opieki rodzica nad dzieckiem przez rok. Można połączyć ten proponowany urlop z urlopem wychowawczym – powiedziała ekspertka polityki rodzinnej.

Jak podkreślała rozmówczyni Polskiego Radia 24, dyrektywa unijna to wskazanie pewnego kierunku rozwiązań. – Jeśli chodzi o charakter prawny dyrektyw UE, to wskazują na cele, a pozostawiają metody w ramach ustawodawstwa krajowego. Tu jest margines, by wprowadzić rozwiązania, dostosowane zarówno do dyrektywy, jak i naszych możliwości i uwarunkowań. W Polsce włączenie ojców w opiekę nad dzieckiem ma swoją historię, ale ojcowie korzystają z urlopu krótko i w sytuacji, gdy zarobki matki są wyższe – mówiła prof. Balcerzak-Paradowska.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/kk

_____________________

Data emisji: 12.05.2017

Godzina emisji: 14:07


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej