W poszukiwaniu straconego namiotu

Członkowie grupy Warszawskiego Cyrku Magii i Ściemy zapraszali na swój trzeci spektakl cyrkowo-teatralny „W poszukiwaniu straconego namiotu” do Teatru Lalka. W studiu Polskiego Radia 24 gościli artyści cyrkowi: Magdalena Kisiała, Katarzyna Krzesińska, Jagoda Stanasiuk i Kamil Witkowski.

2016-06-05, 13:00

W poszukiwaniu straconego namiotu
. Foto: https://www.facebook.com/wcmis/Fot. Marek Zimakiewicz

Posłuchaj

05.06.16 : „’W poszukiwaniu straconego namiotu’ to alegoria kondycji cyrku w Polsce (…)”.  
+
Dodaj do playlisty

Teatr, cyrk, pantomima połączą się w jeden pokaz, który przygotowali uczniowie Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej w Julinku. WC MIŚ nawiązuje do przedwojennej, szacownej, polskiej tradycji sztuki cyrkowej, wzbogacając go o współczesne elementy.

– Nasz spektakl ma fabułę, która jest przemieszana z cyrkowymi numerami – mówiła Magdalena Kisiała.

– To nowa forma cyrku, jak również alegoria kondycji cyrku w Polsce. Wchodzimy w formę treści, by móc przekazać i zaciekawić widza historią, by nie było to tylko suche pokazanie trików cyrkowych – dodała Jagoda Stanasiuk

Dawniej Warszawa miała swój czteropiętrowy stały cyrk przy ulicy Ordynackiej. Uważany był za jeden z najpiękniejszych na świecie. Bywało nawet, że ludzie chętniej przybywali tu, niż do teatrów. Niestety - wybuch II wojny światowej wszystko przerwał a gmach został zniszczony. Po wojnie liczne próby odbudowy struktury doprowadziły do powstania państwowych cyrków objazdowych, na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej, nieopodal Warszawy. Zbudowano największą bazę cyrkową w Europie, organizowano liczne Festiwale Cyrkowe, utworzono też dwie stałe sceny Variete. Znowu pełna publiczność, ponownie numery cyrkowe na wysokim poziomie. Obecnie polski cyrk znów kuleje. Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej w Julinku próbuje przywrócić cyrk Polsce.

REKLAMA

– Sztuka cyrkowa w Polsce jest słabo rozwijana. Jest bardzo mało uczniów w szkole cyrkowej. PSSC to jedyna szkoła tego typu w naszym kraju – powiedziała Jagoda Stanasiuk.

Jak stać się jednak artystą cyrkowym? Swoje historie opowiadali w Polskim Radiu 24 m.in. Katarzyna Krzesińska i Kamil Witkowski.

– Wcześniej ćwiczyłam gimnastykę sportową. Moja mama znalazła mi szkołę cyrkową i przychodząc na egzamin zakochałam się w tym wszystkim. Na początku myślałam, że to będzie tylko hobby, teraz myślę, że chcę robić tylko to i nic innego – podkreślała Katarzyna Krzesińska.

– Ćwiczyłem już wcześniej z dwójką doświadczonych artystów cyrkowych. Oni zaszczepili we mnie cyrk. Moja instruktorka złożyła za mnie podanie do szkoły – opowiadał o swoich początkach cyrkowych Kamil Witkowski.   

REKLAMA

Spektakl „W poszukiwaniu straconego namiotu” odbędzie się 28, 29 i 30 czerwca w Teatrze Lalka.


Jagoda Stanasiuk, Magdalena Kisiała, Katarzyna Krzesińska i Kamil Witkowski. Jagoda Stanasiuk, Magdalena Kisiała, Katarzyna Krzesińska i Kamil Witkowski.

Z gośćmi Polskiego Radia 24 rozmawiał Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/dds


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej