VIII edycja Festiwalu Nowe Epifanie/Gorzkie Żale
Celem Festiwalu Nowe Epifanie/Gorzkie Żale jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. O festiwalu rozmawiali w Rozmowie Kulturalnej Szymon Majewski (Teatr Dramatyczny) i Paweł Dobrowolski (dyrektor Festiwalu).
2017-03-12, 12:05
Posłuchaj
Główną ideą artystyczną tegorocznej edycji festiwalu jest interpretacja motywu matki, na wielu poziomach, a większość wydarzeń festiwalowych to premiery – w tym koprodukcje z teatrami i innymi instytucjami kultury. Są także pokazy gościnne rzadko wystawianych utworów.
Jak podkreślił Paweł Dobrowolski, festiwal trwa od 1 marca do 10 kwietnia, czyli dokładnie 40 dni. - Jesteśmy już prawie na półmetku, a przed nami jedno z większych wydarzeń festiwalu czyli premiera „Historii Jakuba” – wyjaśnił gość.
Dodał, że figurą, która przyświeca produkcjom festiwalowym, jest szeroko rozumiana matka. - Jednym z wątków przebijającym się na festiwalu jest historia dzieci Holokaustu, podwójnych matek, matek adopcyjnych, które w wyniku zawieruchy wojennej, Holokaustu przygarnęły dzieci i je wychowały. Często historie te mają dramatyczny przebieg, bo często o swoim prawdziwym pochodzeniu osoby dowiadują się w dorosłym wieku. Właśnie o tym opowiada m.in. „Historia Jakuba” czyli najnowszy dramat Tadeusza Słobodzianka – podkreślił Dobrowolski.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Maja Kluczyńska.
Polskie Radio 24/pr
_________________
Data emisji: 13.03.17
Godzina emisji: 11:45
REKLAMA