Język obcy - nie całkiem obcy?

Znajomość języków obcych jest bardzo ważna dla każdego człowieka. Dzięki nim każdy z nas może aktywnie uczestniczyć w kulturze światowej, na bieżąco wymieniając informacje z obcokrajowcami w zwykłej rozmowie, czy przez pisanie wiadomości przez Internet.

2013-03-05, 18:18

Język obcy - nie całkiem obcy?
Monika Knapkiewicz - British Council, Małgorzata Janaszek - Fundacja rozwoju Systemu Edukacji.Foto: PR24 Paweł Kazimierski

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Prawie połowa Polaków (46%) potrafi porozumieć się w jakimś obcym języku - wynika z badania CBOS z 2009 roku. Przodują uczniowie i studenci - tę umiejętność posiada aż 84% z nich, a 32% może się pochwalić znajomością dwóch języków obcych. Najbardziej pożądanym na rynku pracy językiem obcym jest oczywiście angielski. Dziś to uniwersalny język biznesu, w którym możemy porozumieć się w prawie każdym zakątku świata.

- W Polsce bardzo wyraźnie widać przemianę pokoleniową i okazuje się , że ludzie młodzi ludzie lepiej niż ich rodzice znają języki obce. Oni też bez kompleksów komunikują się z rówieśnikami z zagranicy, gdyż nie muszą posiadać paszportów, aby swobodnie podróżować po Europie. - powiedziały w PR24 goście Mai Kluczyńskiej.

Pęd do nauki języków obserwujemy w Polsce od lat. Można nawet powiedzieć, że to moda, a wśród ludzi młodych brak umiejętności lingwistycznych uchodzi wręcz za "obciach". Przyczyny takiego stanu rzeczy są oczywiste. Świat się kurczy. Wyjeżdżamy za granicę na wakacje, na stypendia i do pracy. Komunikujemy się z cudzoziemcami chociażby za pośrednictwem Internetu. Znalezienie najprostszej informacji w sieci wymaga często znajomości języka angielskiego.

Większość firm, w których szukamy pracy, ma albo zagranicznego właściciela albo dostawców czy klientów (a z reguły wszystko to naraz). Języki obce to kapitał na rynku - żeby to stwierdzić, wystarczy pobieżny nawet przegląd ogłoszeń w jakimkolwiek internetowym portalu rekrutacyjnym. Bez języka ani rusz!

REKLAMA

O znajomości języków obcych opowiadały w rozmowie z Mają Kluczyńską  - Monika Knapkiewicz z British Council oraz Małgorzata Janaszek z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

pjk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej