Frank w górę: kredytobiorcy płacą więcej

2014-09-04, 17:34

Frank w górę: kredytobiorcy płacą więcej
. Foto: flickr/Ed Ivanushkin

Konflikt na Ukrainie niekorzystnie odbija się na rynku walutowym. To zła wiadomość dla niemal 600 tysięcy Polaków, którzy spłacają zadłużenie we frankach szwajcarskich. W jaki sposób można się bronić przed rosnącymi ratami kredytu?

Posłuchaj

04.09.2014 Halina Kochalska: „Obecnie kredyty walutowe są przeznaczone dla osób, które w tych walutach zarabiają(...)”
+
Dodaj do playlisty

Na wysokość raty kredytu walutowego może mieć wpływ cena waluty w danym banku. Różnica w kursach może wynosić nawet do 20 groszy na jednym franku, co w skali całej raty daje znaczną sumę. Aby nie przepłacać, można podpisać aneks do umowy kredytowej, który umożliwi spłatę kredytu we frankach zakupionych bezpośrednio przez kredytobiorcę. Podpisanie takiego aneksu jest bezpłatne, a może przynieść znaczne oszczędności.

– Dzięki temu nie musimy w ogóle otrzymywać informacji o wysokości rat przeliczonych na złote, tylko dostajemy harmonogram, który mówi jaką kwotę we frankach powinniśmy spłacać co miesiąc na konto kredytu. Obecnie nie ma większego problemu, żeby kupić franki w kantorach internetowych. Sprawdzają się one bardzo dobrze, a kursy są znacznie bardziej atrakcyjne – powiedziała w PR24 Halina Kochalska, analityk finansowy.

Zamieniać na złotówki?

Przewalutowanie kredytu na złotówki niekoniecznie przyniesie wiele korzyści. Wbrew pozorom, poza nielicznymi momentami wahań kursów zadłużenie we franku nie kosztuje obecnie dużo więcej, niż w złotych. Problem pojawia się, gdy kredytobiorca chce sprzedać mieszkanie aby zakończyć spłacanie kredytu. Wówczas raty pozostałe do spłacenia przelicza się po aktualnym kursie, czyli znacznie wyższym, niż w czasie zaciągnięcia kredytu.

– To rozwiązanie dla osób, które są w sytuacji podbramkowej i nie mają wyjścia. Każdy, kto może przedłużyć tę spłatę, powinien poczekać, aż kurs spadnie i wtedy ewentualnie zastanowić się nad zamknięciem kredytu – podkreślała Halina Kochalska, Gość PR24.

Koniec epoki kredytów walutowych

O Ile jeszcze kilka lat temu banki bardzo chętnie przyznawały kredyty walutowe, dziś zdecydowanie wycofują się z takiej polityki. Pożyczki udzielane są jedynie w tej walucie, w jakiej kredytobiorca zarabia.

– Kredytów walutowych jest niezbyt wiele i są bardzo drogie. Zmiana nastąpiła od lipca tego roku, właściwie kredyty walutowe zakończyły już swoja karierę – stwierdziła Halina Kochalska.

AM

Polecane

Wróć do strony głównej