Niepopularne Mieszkanie dla Młodych

„Mieszkanie dla Młodych” to kolejny, po programie „Rodzina na swoim”, flagowy rządowy projekt mający na celu ułatwienie zakupu własnego mieszkania osobom wchodzącym w dorosłość. Inicjatywa cieszy się jednak umiarkowanym zainteresowaniem.

2014-07-29, 10:00

Niepopularne Mieszkanie dla Młodych
. Foto: flickr/Andi Licious

Posłuchaj

29.07.14 Krzysztof Openheim: „To jest ewidentna dyskryminacja ze względu na wiek (…)”
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z raportem Banku Gospodarstwa Krajowego dotychczas wykorzystano tylko około 25 procent środków przeznaczonych na program „Mieszkanie dla Młodych” w 2014 roku. Funkcjonowanie inicjatywy oceniał w Polskim Radiu 24 Krzysztof Openheim, ekspert rynku nieruchomości.

- Program jest wielką porażką – powoduje zubożenie budżetu państwa o kwotę 3,5 miliarda złotych. Dodatkowo, głównymi beneficjentami projektu są banki i największe firmy deweloperskie - mówił Gość PR24.

Inicjatywa „Mieszkanie dla Młodych” pozwala na dofinansowanie zakupu mieszkania. Jednak limity cen często nie pozwalają na kupno wymarzonego lokum.

- Wielcy deweloperzy realizują duże inwestycje na obrzeżach miast, co później wiąże się z problemami związanymi z dojazdami. Jednak w takich lokalizacjach możliwe jest kupienie mieszkania w ramach projektu - dodał Krzysztof Openheim.

REKLAMA

Tylko dla młodych

Ludzie, którzy chcą skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych” muszą spełnić określone kryteria – między innymi nie mogą przekroczyć 35. roku życia, a koszt lokalu musi mieścić się w wyznaczonym limicie.

- To jest ewidentna dyskryminacja ze względu na wiek. Ludzie, którzy mają więcej niż 35 lat z niewiadomej przyczyny nie mogą skorzystać z tego programu - zauważył Gość PR24.

Mieszkanie dofinansowane w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” musi pochodzić z rynku pierwotnego.

PR24/MP

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej