Cyfrowa Polska to bogata Polska
Nowe technologie to nie tylko przyszłość, ale także miara zamożności państwa. Krzysztof Szubert, współautor raportu „Cyfrowa Polska”, wyjaśniał w Polskim Radiu 24 dlaczego informatyzacja kraju sprzyja jego wzrostowi gospodarczemu. Inwestycje w nowoczesne technologie generują wzrost PKB w 25 proc., a podwyższenie produktywności pracy aż w 50 proc.
2015-10-06, 17:42
Posłuchaj
Nowoczesne technologie informacyjne i telekomunikacyjne najszybciej i najskuteczniej stymulują wzrost gospodarczy oraz poziom zatrudnienia. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji rozpoczęło pierwszy konkurs na budowę sieci szerokopasmowych. W ramach Programu Operacyjnego „Polska Cyfrowa" na ten cel do roku 2020 przeznaczony zostanie ponad miliard euro.
– W Polsce mamy jeszcze wiele do zrobienia. Dużo rzeczy wymaga poprawy, zmiany i usprawnienia. Począwszy od samej góry, czyli zupełnie innego modelu zarządzania informatyzacją i cyfryzacją. Pojawia się pomysł połączenia KRRiT i UKE (Urzędu Komunikacji Elektronicznej) w jeden regulator. Byłoby to znacznie bardziej efektywne kosztowo – mówił Krzysztof Szubert.
Gość zwrócił także uwagę na zamieszanie wokół aukcji częstotliwości do wdrożenia szybkiego Internetu LTE, na czym Skarb Państwa miałby zarobić blisko 8 mld złotych.
– Aukcja trwa od dwóch lat. Wygląda, że nie zakończy się pomyślnie dla operatorów i inwestycji. Brakuje terminu zakończenia aukcji, a oferty nie były obligatoryjne. Nie badano także wiarygodności licytantów – wyliczał Krzysztof Szubert.
REKLAMA
Więcej o przebiegu procesów cyfryzacji w Polsce w całej rozmowie.
Polskie Radio 24/gm/mr
Polecane
REKLAMA