Co dalej ze specjalnymi strefami ekonomicznymi?
W przyszłym roku rząd ma zdecydować, co dalej ze specjalnymi strefami ekonomicznego. Póki co przepisy w tej sprawie obowiązują do 2026 roku. Czy należy wydłużyć okres funkcjonowania SSE? Oceniali w Pulsie Gospodarki Marek Zuber, ekonomista, Piotr Soroczyński (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych), Grzegorz Błachnio (Euler Hermes).
2016-11-03, 12:44
Posłuchaj
Jak tłumaczył Grzegorz Błachnio, specjalne strefy ekonomiczne miały na celu ściągnąć inwestycje w konkretne regiony – gdzie był problem z bezrobociem.
– Inwestycje pierwszych firm miały ściągać kolejne – powiedział gość Polskiego Radia 24. Ze względu jednak na przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, regiony mniej rozwinięte dostały zastrzyk środków na rozwój lokalnych inwestycji. – Nie skreślałbym specjalnych stref ekonomicznych, ale ich znaczenie jest mniejsze niż kiedyś – powiedział.

Piotr Soroczyński zwracał uwagę, że specjalne strefy ekonomiczne skupiały producentów z bardzo różnych i egzotycznych branż, którzy potem ciążyli do siebie. Stanowiły pewnego rodzaj "magnes" dla potencjalnych inwestorów.
– To była centralizacja wysiłków przedsiębiorców, którzy starali się zrobić coś ciekawego – powiedział gość Polskiego Radia 24. – Dobrze funkcjonujący eksperyment specjalnych stref ekonomicznych należałoby kontynuować – postulował.
REKLAMA
Zdaniem Marka Zubera, specjalne strefy ekonomiczne okazały się sukcesem, ale dzisiaj tego typu zachęty raczej powinny pochodzić od władz lokalnych, nie centralnych.
W programie również o tym, jaki wpływ na wolny rynek mają wybory w USA. Nie zabrakło także komentarza do nadprodukcji aktów prawnych w Polsce.
Gospodarzem audycji była Sylwia Zadrożna.
Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Polskie Radio 24/dds
___________________
Data emisji: 03.11.2016
Godzina emisji: 10.17
REKLAMA
Polecane
REKLAMA