Dymisja PKW

Problemy z informatycznym systemem liczenia głosów spowodowały, że niemal tydzień po wyborach samorządowych, nadal nie znamy kompletnych wyników głosowania. Pokłosiem tej sytuacji jest decyzja członków Państwowej Komisji Wyborczej o rezygnacji z pełnionych funkcji.

2014-11-22, 10:33

Dymisja PKW
. Foto: PR24/MR

Posłuchaj

22.11.14 Dr Jacek Oleksiejuk „PKW to jeden z najważniejszych organów państwowych (…)”
+
Dodaj do playlisty

Zamieszanie wokół wyborów samorządowych, spowodowało że na PKW posypała się lawina negatywnych komentarzy. Pojawiły się nie tylko kontrowersje dotyczące systemu informatycznego, lecz także uczciwości przeprowadzonego głosowania – PiS i SLD domagają się powtórzenia wyborów.

– PKW to jeden z najważniejszych organów państwowych. To jest ciało, które zostało niegdyś ustanowione w sposób prawidłowy – było gwarantem niezależności wyborów. Ostatnia sytuacja pokazuje jednak, że należałoby się zastanowić, czy ramy, w których działa PKW, są w pełni przystające do teraźniejszych realiów – mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Oleksiejuk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdaniem eksperta, wprowadzenie kadencyjności i rotacyjności w Państwowej Komisji Wyborczej – o co postuluje prezydent Bronisław Komorowski – pozwoliłoby na usprawnienie działania tego organu.

– Takie zasady sprawiłyby, że Państwowa Komisja Wyborcza byłaby żywym organem. Dziś, kiedy patrzy się na jej członków, można mieć zastrzeżenia co do tego, czy mamy do czynienia z ciałem, które jest w pełni witalne – oceniał politolog.

REKLAMA

Słuszna decyzja

W związku z ostatnimi wydarzeniami, wszyscy członkowie Państwowej Komisji Wyborczej zapowiedzieli, że podadzą się do dymisji po II turze wyborów samorządowych. W opinii dr Oleksiejuka to właściwa decyzja.

– Wydaje się, że to były jedyny możliwy scenariusz do przyjęcia – zwłaszcza przez opinię publiczną. Sędziwie wchodzący w skład PKW, mają zagwarantowaną dużą niezależność i ich odwołanie byłoby trudne. Jednak w kontekście ostatnich wydarzeń zachowali się godnie – tłumaczył gość PR24

Politolog w Polskim Radiu 24 oceniał również szanse na realizację postulatów dotyczących powtórzenia wyborów samorządowych.

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej