Polityka historyczna Polski i jej sąsiadów

Nie ustaje oburzenie po wypowiedzi dyrektora FBI o udziale Polaków w zbrodni Holocaustu. Goście „Debaty Poranka” w Polskim Radiu 24 zastanawiali się, jak wygląda polska polityka historyczna i czym różni się od tej uprawianej przez naszych sąsiadów.

2015-04-26, 21:58

Polityka historyczna Polski i jej sąsiadów
Brama hitlerowskiego obozu zagłady w Oświęcimiu. Foto: flickr/ADAM TAS IMAGES

Posłuchaj

27.04.15 Dr Łukasz Michalski: „W Polsce nikt nie miał i nie chciał mieć spójnej polityki historycznej (…)”
+
Dodaj do playlisty

Polityka historyczna ma za zadanie wzmocnić publiczną debatę o przeszłości, a także szerzyć wiedzę historyczną, także poza granicami kraju. To także analiza związku historii z polityką danego państwa. Dr Łukasz Michalski z Instytutu Pamięci Narodowej przyznał w Polskim Radiu 24, że polska polityka historyczna jest miałka.

– W Polsce nikt nie miał – z wyjątkiem Lecha Kaczyńskiego – i nie chciał mieć spójnej polityki historycznej, która byłaby konsekwentnie realizowana przez organy państwowe. Trwają cząstkowe próby stworzenia takiej polityki – mówił historyk.

Piotr Semka z tygodnika „Do Rzeczy” zwrócił natomiast uwagę na sposób prowadzenia polityki historycznej przez Niemcy.

– Niemcy korzystają z rozdwojenia w środowisku pamięci o Holocauście. Pierwsza szkoła mówi, że Niemcy byli główną siłą zbrodni. Druga wskazuje, że w ramach pewnej pedagogiki, która ma zapobiec powtórce Holocaustu, nie należy wartościować i trzeba powiedzieć, że wszyscy mają winę na sumieniu. Niemcy z przyjemnością przyjmują tę logikę – wyjaśniał publicysta.

REKLAMA

Zdaniem Krzysztofa Pilawskiego z tygodnika „Przegląd” problemem w budowaniu polityki historycznej za granicą jest różne rozumienie pamięci historycznej.

– Mówi o polskiej pamięci, ale taka pamięć ma wiele wymiarów: narodowa, społeczna, indywidualna. itd. Wypowiedź szefa FBI jest efektem innej pamięci historycznej niż nasza. Możemy się z nią nie zgadzać, ale nie jestem przekonany, czy wprowadzenie spójnej wizji do polityki historycznej cokolwiek da – powiedział dziennikarz.

Więcej o polskiej polityce historycznej i podejściu do historii w Polsce, a także o polityce pamięci na Ukrainie i w Rosji w całości rozmowy z dr Łukaszem Michalskim, Piotrem Semką i Krzysztofem Pilawskim.

Z gośćmi „Debaty Poranka” rozmawiał Robert Walenciak.

REKLAMA

Polskie Radio 24/gm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej