Ustawa antysmogowa zagrożeniem dla górnictwa?
– To bardzo istotna ustawa. Obywatele chcą zmienić sposób pozyskiwania ciepła, ponieważ chorują na płuca – mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Księżopolski z Ośrodka Analiz Politycznych UW. Andrzej Duda podpisał ustawę, która umożliwi m.in. zastosowanie na szczeblu lokalnym prawnych narzędzi poprawy jakości powietrza i ochrony przed hałasem.
2015-10-06, 19:34
Posłuchaj
Podpisany dokument negowało Prawo i Sprawiedliwość. Zdaniem szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka ustawa rodzi ryzyko wyeliminowania węgla jako podstawowego surowca energetycznego. Zdaniem dra Krzysztofa Księżopolskiego przyjęcie regulacji jest bardzo dobrym posunięciem.
– Polacy palą w piecach nie tylko węglem i to słabej jakości, ale także śmieciami. Wszyscy wdychamy taki dym i potem chorujemy na płuca. To wielki problem i dobrze, że obywatele mają świadomość jakim kapitałem jest zdrowie. Palenie w piecach jest poza kontrolą i nie wiadomo, co jest surowcem – mówił ekspert.
Ustawa wzbudza niepewność w branży górniczej, ale gość Polskiego Radia 24 ocenił, że problem kopalń leży w innym miejscu.
– W górnictwo uderza przede wszystkim niskie ceny węgla i fakt, że przedstawiciele górników twierdzą, że wszystko można załatwić politycznie. Możemy się zastanowić, czy w imię interesów wąskiej grupy wszyscy mamy palić węglem – powiedział dr Krzysztof Księżopolski.
REKLAMA
W całej rozmowie także o bezpieczeństwie energetycznym Polski.
Polskie Radio 24/gm/mr
Polecane
REKLAMA