Kłopoty z ustawą o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji
Prawnicy alarmują, że ustawa, która powołuje komisję weryfikacyjną jest napisana z błędami prawnymi, które mogą sparaliżować jej prace i pozbawić skuteczności. Eksperci uważają, że zapisy, które mają ułatwić „odkręcenie” nieprawidłowości reprywatyzacyjnych, nie będą dotyczyły działań samorządowych kolegiów odwoławczych czy prezydent Warszawy, do których po uchyleniu wracać będą spory dekretowe. O komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Górski, adwokat, Instytut Badań nad Prawem Nieruchomości i Sebastian Kaleta, rzecznik ministra sprawiedliwości.
2017-01-13, 20:40
Posłuchaj
Sebastian Kaleta informował o postępach w pracach nad ustawa o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. – Nad ustawą pracuje obecnie komisja ustawodawcza Sejmu. Po zaakceptowaniu tekstu ustawy przez komisję, zajmie się nią Sejm i Senat. Liczymy na to, że komisja weryfikacyjna będzie mogła funkcjonować już w drugim kwartale tego roku – mówił rzecznik.
Gość Polskiego Radia 24 odnosił się do krytycznych ekspertyz prawnych nt. projektu. Opinia Sądu Najwyższego mówi, że „opiniowany projekt należy ocenić jednoznacznie negatywnie, ponieważ wprowadza rozwiązania o charakterze nadzwyczajnym, bez należytego uzasadnienia”. – Chyba nie ma osoby, która obserwując to, co się działo w Warszawie przez ostatnie lata nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z nadzwyczajną sytuacją, która wymaga sprawnego działania państwa – powiedział Sebastian Kaleta.
Według Macieja Górskiego komisja weryfikacyjna nie będzie mogła zrealizować celu, w jakim zostanie powołana. - Projekt budzi wątpliwości konstytucyjnych, ale przede wszystkim budzi on wątpliwości czy powołana komisja jest w stanie zrealizować cele przed nią stawiane. Te zamierzenia można by korzystając z już dostępnych narzędzi, m. in. kodeksu postępowania administracyjnego – komentował adwokat.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 sprawy, nad którymi miałaby pracować komisja będą dobierane z klucza politycznego. - Wątpię, by komisja, oceniając kolegialnie, była w stanie zweryfikować chociażby nieznaczną część ze wszystkich wydanych decyzji. Jest uzasadniona obawa, że sprawy skierowane do weryfikacje będą wybrane politycznie – stwierdził Maciej Górski.
REKLAMA
Na początku września na polecenie ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/kk
REKLAMA
Data emisji: 13.01.2017
Godzina emisji: 15:18
Polecane
REKLAMA