Klub odkrywców

2014-08-19, 18:26

Klub odkrywców
. Foto: flickr/August Allen

110 lat temu w Nowym Jorku, z inicjatywy kilku osób, które pragnęły badać otaczający nas świat, powstał The Explorers Club. Do dziś organizacja ta zrzesza podróżników, badaczy i specjalistów z niemal wszystkich dziedzin nauki z całego świata.

Posłuchaj

19.08.14, Monika Rogozińska: „W statucie klubu bardzo ważne są pewne przymioty ducha. Trzeba być przyzwoitym człowiekiem.”
+
Dodaj do playlisty

Przez ponad wiek członkami The Explorers Club byli najważniejsi i najbardziej znani odkrywcy świata. Wśród nich można wymienić Roalda Amundsena, który jako pierwszy człowiek na świecie dotarł do Bieguna Południowego, jego rywala, Roberta Scotta, Neila Armstronga, Buzza Aldrina i Michaela Collinsa, którzy jako pierwsi dotarli na księżyc, czy Sir Edmunda Hillary’ego i Tenzinga Norgaya, którzy jako pierwsi zdobyli Mount Everest.

– The Explorers Club to jedyny na świecie multidyscyplinarny klub. Należą do niego polarnicy, archeolodzy, speleolodzy, antropolodzy, lekarze, astronauci, żeglarze. Łącznie przedstawiciele kilkudziesięciu dyscyplin eksploracji – powiedziała w PR24 Monika Rogozińska, dziennikarka i podróżniczka, Prezes Polskiego Oddziału The Explorers Club.

Polscy odkrywcy

Polski oddział The Explorers Club powstał 21 lat temu. Wśród jego założycieli byli, między innymi, Tony Halik, Elżbieta Dzikowska, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz i Stanisław Szwarc-Bronikowski. Dziś polska grupa odkrywców jest jedną z najsilniejszych w całym Klubie.

– To, co charakterystyczne dla Polaków, to że ich eksploracja nigdy nie była eksploatacją. Są bardzo dzielni, bardzo otwarci, ciekawi świata. Ich odkrycia na świecie potem obracają się dla dobra lokalnych mieszkańców. Tak było w Kambodży, w Peru. Polacy starają się, żeby miejscowi sami potem o to dbali, więc, na przykład, fundują stypendia na Uniwersytecie Warszawskim – podkreślała Monika Rogozińska, Gość PR24.

AM

Polecane

Wróć do strony głównej