Kardiologia w Polsce

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, dzięki rozwojowi medycyny udało się znacznie zmniejszyć śmiertelność wśród pacjentów na oddziałach kardiologicznych. Wciąż jednak, choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.

2014-02-06, 19:03

Kardiologia w Polsce
. Foto: flickr.com/Stephen Poff

Posłuchaj

06.02.14 Jacek Kubica o skutecznej diagnozie chorób serca
+
Dodaj do playlisty

- Nasze oczekiwania są bardzo duże, porównujemy się do krajów zachodnich i oczekujemy świadczeń na takim samym, lub podobnym poziomie. Tymczasem nakłady na medycynę w naszym kraju są znacznie mniejsze, wynoszą mniej niż połowę średniej UE – powiedział prof. Jacek Kubica, Kierownik Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W Polsce z powodu ograniczeń finansowych jest tylko kilka dużych ośrodków, w których wykonuje się zabiegi i przeprowadza leczenie chorób serca. Dzięki temu polski personel jest bardzo doświadczony i znakomicie radzi sobie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia.

- Kilkanaście lat temu pacjent, który trafiał do szpitala z zawałem serca miał dużo mniejsze szanse. Przed rokiem 2000 umierał co piąty pacjent, a w tej chwili śmiertelność sięga 5 proc. Naszym ograniczeniem nie są ostre zawały serca, które leczymy bardzo skutecznie, tylko to, co się dzieje po wypisaniu ze szpitala. Nie starcza nam pieniędzy na dobrą rehabilitację – podkreślał Gość PR24.

PR24/Anna Mikołajewska

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej