W Polsce zaczyna brakować lekarzy

Z najnowszego raportu międzynarodowej organizacji OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) wynika, że na 1 tys. Polaków przypada zaledwie 2 lekarzy. Sytuacja jest alarmująca. Z jednej strony pacjenci muszą czekać w coraz dłuższych kolejkach, z drugiej zaś, lekarze są coraz bardziej przepracowani i zmęczeni.

2015-04-25, 19:01

W Polsce zaczyna brakować lekarzy
Jak wynika ze statystyk Naczelnej Izby Lekarskiej, wzrasta liczba lekarzy pracujących za granicą. Liczba zaświadczeń, które uprawniają do pracy poza krajem wzrosła w ciągu ostatniego roku o 25 proc.Foto: pixabay/deborabalves

Posłuchaj

25.04.15 Maria Balcerzak: „W Polsce brakuje pieniędzy na wiele sfer życia, ale szczególnie na służbę zdrowia (…)”
+
Dodaj do playlisty

Liczba praktykujących pediatrów w stosunku do liczby mieszkańców jest w Polsce najniższa w całej Unii Europejskiej. Dodatkowo stan rzeczy pogarsza to, że 10 proc. absolwentów kierunków medycznych wyjeżdża za granicę.

– Polacy z roku na rok mają coraz większy problem z dostępnością do publicznej służby zdrowia. Mniej pieniędzy z państwowego budżetu przeznaczanych jest na kwestie związane z leczeniem. W związku z sytuacją jaka panuje w polskiej służbie zdrowia z naszego kraju wyjechało już ok. 5 tys. lekarzy – podkreśliła Maria Balcerzak, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w regionie mazowieckim.

Stanisław Maćkowiak z Federacji Pacjentów Polskich przyznał, że położenie służby zdrowia nigdy nie było priorytetem polityków sprawujących władzę.

– Największym problemem jest kwestia zarządzania całym systemem. Nie ma odpowiednich narzędzi do jego sprawnego funkcjonowania. Mam tu na myśli chociażby rejestr usług medycznych, o którym mówi się od lat i obiecują go kolejne ekipy rządzące, a do dzisiaj nie został wprowadzony. Być może komuś zależy na tym, by nie został wdrożony – przyznał rozmówca Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej