Iran wciąż łamie prawa człowieka

Tortury, dyskryminacja kobiet i prześladowania religijne. W Iranie nadal łamane są prawa człowieka. W Polskim Radiu 24 Aleksandra Szymczyk, iranistka z Uniwersytetu Warszawskiego przedstawiła sytuację społeczeństwa szykanowanego przez irańską władzę.

2015-06-14, 20:41

Iran wciąż łamie prawa człowieka
mat. ilustracyjne. Foto: flickr.com/dfataustralianaid

Posłuchaj

14.06.15 Aleksandra Szymczyk: „Według najwyższego przywódcy Iranu rola kobiety jest rolą opiekuńczo-społeczną (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Pomimo wielokrotnych zapowiedzi, ze strony polityków w Teheranie, którzy obiecywali poprawę sytuacji, do opinii publicznej docierają informacje o nowych przypadkach łamania praw człowieka i ograniczania swobód obywatelskich w tym kraju.

Jednym z przykładów represjonowania jest postać Ateny Farghadani. Sąd uznał ją winną obrazy władz Iranu. Została skazana na 12 lat i 8 miesięcy więzienia za wykonanie karykatury posłów irańskiego parlamentu. Na swoim rysunku przedstawiła ich w wyobrażeniach osłów. Sąd podwyższył wyrok, bo Farghadani uznano winną niemoralnego zachowania. Na wernisażu jej portretów, przedstawiających osoby zabite przez policję i wojsko podczas manifestacji antyrządowych, pojawili się bowiem krewni ofiar oraz wyznawcy prześladowanej przez władze irańskie społeczności religijnej bahaitów.

W Iranie obowiązuje także zakaz noszenia obcisłej odzieży przez kobiety. Taką uchwałę podjął irański parlament. – Początkowo dziewczyny nie zwracały uwagi na te obostrzenia. Zauważyły to władze i na ulice wyszła tzw. policja obyczajowa, która kontroluje przestrzeganie prawa i w razie łamania ustanowionych zasad wymierzają kary – podkreśliła Aleksandra Szymczyk.

W ostatnich latach Iran stał się krajem, który chce odwiedzać coraz wiece turystów. Eksperci mają nadzieję, że powiew zachodniej cywilizacji, która dotrze razem z obcokrajowcami, spowoduje odwilż w podejściu irańskich władz do kwestii praw człowieka i swobód obywatelskich. Jednak zdaniem Aleksandry Szymczyk prawo może zostać jeszcze bardziej zaostrzone.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej