Referendum w Republice Serbskiej

Przeliczono już niemal 100 proc. głosów oddanych w referendum w Republice Serbskiej. Z wyników plebiscytu wynika, że Serbowie bośniaccy chcą obchodzić święto narodowe 9 stycznia. O referendum mówili Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich) i Marco Babić (Instytut Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego).

2016-09-27, 13:38

Referendum w Republice Serbskiej
Republikę Serbską zamieszkuje ok. 1,4 mln osób (2007 r.); 90% tej liczby stanowią Serbowie, prócz nich żyją tu głównie Chorwaci i Boszniacy (bośniaccy muzułmanie).Foto: EPA/VLADIMIR STOJKOVIC

Posłuchaj

27.09.16 Świat w Południe: referendum w Republice Serbskiej. Gość: Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich
+
Dodaj do playlisty

Serbowie bośniaccy odpowiadali w niedzielnym referendum na pytanie, czy opowiadają się za tym, "aby Dzień Republiki Serbskiej był upamiętniony i obchodzony 9 stycznia". Data ta nawiązuje do 9 stycznia 1992 roku, kiedy to została jednostronnie proklamowana Republika Serbska w ramach Bośni i Hercegowiny.

– To było oczywiste, że ci, którzy pójdą na referendum, zagłosują za tym, żeby to święto pozostało. Bitwa tak naprawdę toczy się o frekwencję. Widzimy bowiem, że problemy są z tym, ilu ludzi naprawdę głosowało. Oficjalnie frekwencja wyniosła 55 proc., natomiast według źródeł bośniackich poniżej 50 proc. – mówił gość audycji Świat w Południe Marta Szpala.  

Referendum zostało przeprowadzone wbrew Trybunałowi Konstytucyjnemu w Bośni i Hercegowinie, które orzekło, że jest ono prawnie nieuzasadnione. 

– Referendum jest wynikiem ogromnej frustracji, która trwa od zakończenia konfliktu zbrojnego w 1995 roku – podkreślał Marco Babić. – To reakcja na politykę Sarajewa, czyli muzułmańską, integralistyczną próbę narzucania swojej woli politycznej zarówno Serbom, jak i Chorwatom – powiedział gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Polskie Radio 24/dds/pj

_______________________

Data emisji: 27.09.2016

Godzina emisji: 12:38 / 15.35

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej