25 lat współpracy polsko-niemieckiej
W 1991 roku Polska i Niemcy podpisały Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. O historii traktatu i stosunkach-polsko niemieckich mówił w audycji Świat w Powiększeniu Cornelius Ochmann, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
2016-11-24, 21:22
Posłuchaj
Traktat ratyfikowali Jan Krzysztof Bielecki i Krzysztof Skubiszewski, a ze strony niemieckiej Helmut Kohl i Hans-Dietrich Genscher. Uzupełnia on polsko-niemiecki traktat graniczny z 14 listopada 1990, dotyczący uznania granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej.
Jak wyjaśniał gość, w czasie negocjacji Traktatu, elity niemieckie były przede wszystkim zajęte kwestią zjednoczenia kraju. Nie zdawały sobie sprawy z problemu, jakim był on dla Polski. Wskazywał, że Helmut Kohl, ówczesny kanclerz, nie był zainteresowany tym, żeby "podpisywać cokolwiek przed pierwszymi wyborami po zjednoczeniu". – Dlatego najpierw mamy uznanie granicy, a później Traktat – wyjaśniał.
Gość podkreślił również, że umowa stworzyła podwaliny dla obecnej współpracy polsko-niemieckiej, która rozwija się doskonale. – Na wschodzie Europy jest pozytywnym przykładem, jak można zaszłości historyczne przezwyciężyć.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Paweł Reszka.
Polskie Radio 24/ip
Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
_____________________
REKLAMA
Data emisji: 24.11.2016
Godzina emisji: 20:33
Polecane
REKLAMA