Nuklearne odstraszanie – nowy system obronny Europy
Prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany przez "Frankfurter Allgemeine Zeitung" o ewentualną budowę europejskiego systemu odstraszania nuklearnego, stwierdził, że przyjąłby taki fakt z zadowoleniem i „byłby za tym, gdyby chodziło o poważną propozycję”. Taka koncepcja pojawiła się już w listopadzie, w związku z obawami, że Stany Zjednoczone wycofają swoje siły z Europy po objęciu prezydentury przez Donalda Trumpa. O planach obronnych Europy mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Palowski z Defence 24.
2017-02-10, 15:45
Posłuchaj
Jarosław Kaczyński wskazał w niemieckiej prasie, że opowiada się za budową realnych zdolności obronnych państw europejskich, jednak wymaga to zdecydowanie szerzej zakrojonych działań, niż ma to miejsce obecnie. Stwierdził, że nie wystarczy budowa jednego lub dwóch atomowych okrętów podwodnych.
Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, to potrzeba zwiększyć zasoby finansowe przeznaczane na obronność. - Prezes PiS odniósł się w ten sposób do pewnej nierównowagi, jaka występuje w Sojuszu Północnoatlantyckim, czyli zapewnienia większości zdolności obronnych przez Stany Zjednoczone. Odstraszanie nuklearne wymagałoby przedefiniowania planów modernizacji technicznej sił zbrojnych państw, które broń jądrowa posiadają, czyli Francji i Wielkiej Brytanii – powiedział Jakub Palowski.
Ekspert odniósł się także do koncepcji współfinansowania takiego systemu i obaw dotyczących wycofywania się Amerykanów z Europy. – Z jednej strony administracja amerykańska deklaruje kontynuowanie zaangażowania w NATO. Z drugiej odrębną kwestią jest samo zaangażowanie krajów europejskich w zdolności obronne nuklearne, jak i konwencjonalne. Koncepcja strategicznej współpracy oparta na finansowym podziale była przedstawiona na razie w bardzo wstępny sposób – mówił gość Polskiego Radia 24.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/kk
_____________________
Data emisji: 10.02.2017
Godzina emisji: 14:35
Polecane
REKLAMA