Czy sankcje będą obustronne?

UE postanowiła zdecydowanie zareagować na rosyjskie działania na Krymie. Zawieszono rozmowy z Rosją o liberalizacji wizowej oraz nowej umowie o partnerstwie i współpracy.

2014-03-06, 21:55

Czy sankcje będą obustronne?

Posłuchaj

6.03.2013 Leszek Jesień: „Myślę, że dość zaskakująca jednomyślność jest również głównym czynnikiem zaskakującym dla prezydenta Putina. Takiej jedności chyba się nie spodziewał(...)"
+
Dodaj do playlisty

Podpisana została także umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą i choć na razie tylko w części politycznej, to i tak dodaje to powagi całej sytuacji.

- Już od kilku dni wiadomo było, że do Kijowa zostanie wysłany pakiet pomocowy w wysokości jedenastu miliardów euro, ale rozpisany na lata. Na natychmiastowe potrzeby, w tym na spłatę zaległych rachunków za gaz czy wypłatę zaległych rent i emerytów przeznaczona zostanie kwota 1.5 miliarda euro. To wszystko pod warunkiem, że Ukraina zobowiąże się do reform i wynegocjuje także odpowiedni pakiet z Międzynarodowym Funduszem Walutowym - relacjonowała Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.

Sankcje będą czy nie będą?

UE grozi też Moskwie dalszymi sankcjami. Decyzja o nich została podjęta, mimo iż Niemcy i Austria były im przeciwne.

- Pamiętajmy, że Unia składa się z 28. państw o odmiennych i czasami rozbieżnych interesach wobec Rosji. Tymczasem mamy sankcje i co ważne zostały one ustalone jednomyślne. Są to sankcje „kroczące” i warunkowe – jeżeli coś się wydarzy to sankcję będą, a jeżeli nie – to ich nie będzie – wyjaśnił Leszek Jesień z Collegium Civitas.

REKLAMA

Rosyjska broń

Sankcje mogą być obustronne. Rosja może „uderzyć” w Europę znaną i słynną „bronią gazową”, czyli odcięciem dostawy gazu do Europy. Czy nasz kontynent będzie w stanie sobie poradzić w tej sytuacji?

- Jest to scenariusz trudny, ale nie katastroficzny w sensie funkcjonowania europejskiej gospodarki. Byłyby sektory gospodarcze, które zostałyby dotknięte, np. sektor chemiczny. Mamy jednak łagodną zimę, spore zapasy, w tym obowiązkowe zapasy także paliw pochodzących z ropy – wyjaśnił Leszek Jesień.

Dziś w nocy na Krymie może dojść do próby przejęcia przez Rosjan kontroli nad należącymi do Ukrainy jednostkami wojskowymi.

- Takie informacje pojawiają się prawie każdej nocy. Pytanie tylko po co mieliby to robić, skoro i tak kontrolują wszystkie jednostki ukraińskie. Są one otoczone przez tzw. samoobronę Krymu i de facto przez rosyjskich żołnierzy . Zobaczymy, to wszystko może różnie się skończyć – relacjonował z Kijowa Piotr Pogorzelski.

REKLAMA

USA grozi Rosji izolacją w razie kontynuowania działań na Krymie.

- Można powiedzieć, że Ameryka wykonała już całą serię kroków, wyrażających sprzeciw przeciwko rosyjskim działaniom. Może na razie nie są one szczególnie dotkliwe, ale pokazują, że istnieje możliwość podjęcia kolejnych – stwierdził Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia z Waszyngtonu.

PR24/Anna Krzesińska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej