Ukraina oddaje Krym?

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy podjęła decyzje o wycofaniu z Krymu armii wraz z rodzinami żołnierzy. Tymczasem rosyjskie oddziały zdobyły ukraiński okręt desantowy "Kostiantyn Olszanski". Czy Ukraina rezygnuje z walki o Krym?

2014-03-24, 21:21

Ukraina oddaje Krym?

Posłuchaj

24.03.14 Piotr Pogorzelski: „Nikt na poważnie nie mówi, że Polacy chcą przejąć jakąś część Ukrainy(...)”.
+
Dodaj do playlisty

– Wiadomo było wcześniej, że te wojska musza się wycofać, bo nie mają szans przy tak ogromnej przewadze Rosjan. Ta decyzja już zapadła, odpowiedni dekret podpisał pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow, ale nie wiadomo kiedy to nastąpi. Trzeba wszystko przygotować, ci ludzie muszą mieć gdzie mieszkać, muszą się przeprowadzić z całymi rodzinami – powiedział Piotr Pogorzelski, korespondent Polskiego Radia na Ukrainie.

Pół tysiąca wyroków śmieci w Egipcie

Sąd w Egipcie skazał na karę śmierci 529 członków Bractwa Muzułmańskiego, oskarżonych, między innymi, o zabójstwa żołnierzy i policjantów. Doszło do nich podczas starć egipskich sił bezpieczeństwa ze zwolennikami obalonego prezydenta Mursiego.

Ali Saschab Kebekow na czele Północnego Kaukazu

Nowym emirem Północnego Kaukazu został Ali Saschab Kebekow. Stanie on również na czele antyrosyjskiego powstania na Północnym Kaukazie. Nowy emir zastąpi zmarłego na początku stycznia Doku Umarowa.

– To przedstawiciel Awarów, najliczniejszego narodu dagestańskiego. Wcześniej pełnił funkcję sędziego religijnego i zdaje się, że nie miał za bardzo ochoty obejmować stanowiska przywódcy zbrojnego podziemia. Gdy mówił o śmierci Doku Umarowa wskazywał innego lidera bojowników – powiedział Wojciech Górecki, analityk związany z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, autor wielu książek o Kaukazie.

REKLAMA

Kultura przemocy w RPA

Proces biegacza Oscara Pistoriusa został przedłużony do 16 maja. Niepełnosprawny biegacz jest oskarżony o zabójstwo swojej narzeczonej Reevy Steenkamp.

- Pistorius to człowiek, który miał minimalne szanse na zrobienie kariery, a osiągnął znacznie więcej, niż ktokolwiek mógł się spodziewać. To pewna ikona awansu społecznego dla osób wykluczonych. Rok temu nastąpił kryzys, upadek. Tęczowy naród początkowo rozpaczał, a dziś szuka przyczyn. Oskar Pistorius stał się papierkiem lakmusowym całego społeczeństwa i jego transformacji nieudanej, niezakończonej i bolesnej w skutkach – powiedział Błażej Popławski afrykanista z Kultury Liberalnej.

PR24/Anna Mikołajewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej