Referendum po szwajcarsku

Trzy razy NIE. Oto odpowiedź obywateli Szwajcarii na pytania zawarte w ogólnonarodowym referendum. Pod głosowanie poddane zostały trzy inicjatywy, które dotyczyły zwiększenia rezerw złota, zaostrzenia kwot imigracyjnych, a także zniesienia ulgi podatkowej dla zamożnych cudzoziemców.

2014-11-30, 21:13

Referendum po szwajcarsku
. Foto: flickr/Gideon

Posłuchaj

30.11.14 Adam Burakowski: „Orientacja prorosyjska w Mołdawii swą siłę czerpie z tego, że wielu obywateli Mołdawii jeździ do Rosji w celach zarobkowych (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Projektowi „Ratujmy nasze szwajcarskie złoto” przeciwnych było aż 77,3 proc. wyborców. Przeciwko ograniczeniu imigracji zagłosowało 74,1 proc. Większości nie zdobyła też trzecia kwestia, która była przedmiotem referendum - zniesienie przywilejów podatkowych dla zamożnych cudzoziemców. Głosowało przeciwko temu 59,2 proc. wyborców.

– Jeśli Szwajcarzy powiedzieliby TAK dla zwiększenia rezerw złota, to doprowadziliby do zmniejszenia władzy jednego z najważniejszych banków świata, którym jest Szwajcarski Bank Narodowy. Nastąpiłoby wtedy ograniczenie siły banku centralnego, a to mogłoby oznaczać powrót do oparcia franka szwajcarskiego na złocie – podkreślił na antenie PR24 Krzysztof Rogala, wieloletni korespondent w Szwajcarii.

Mołdawskie wybory

Około północy poznamy pierwsze wyniki wyborów parlamentarnych w Mołdawii. To, za którą opcją polityczną opowiedzą się Mołdawianie może w zdecydowany sposób określić najbliższą przyszłość ich państwa. Możliwości są dwie. Kierunek proeuropejski lub prorosyjski.

– Moim zdaniem, podobnie jak i w opinii innych ekspertów, wygrana przypadnie prawdopodobnie partii komunistycznej. Jednak zwycięstwo będzie nieznaczne. Natomiast koalicja, na którą składają się trzy partie, będzie miała w sumie więcej głosów i pomimo, że obóz komunistyczny wygra, to opozycjoniści będą mieli większość i wszystko zostanie tak, jak było przez kilka ostatnich lat. W tej sytuacji utrzymany zostanie prozachodni kurs polityki zagranicznej, a także wewnętrznej. Jednym słowem będzie następowało dostosowywanie do standardów unijnych – powiedział Adam Burakowski, politolog z Polskiej Akademii Nauk

REKLAMA

Grzegorz Dobiecki i jego rozmówczyni, Katarzyna Górak-Sosnowska, poruszyli również temat dotyczący uniewinnienia byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Grzegorza Dobieckiego!

PR24/Damian Bielecki

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej