Listy dla Bhopalu
W roku 1984 w indyjskim mieście Bhopal w wyniku rozszczelnienia zbiornika doszło do wycieku 43 ton trującego gazu. Ludność do dziś odczuwa skutki skażenia w regionie, który wciąż pozostaje zanieczyszczony. Amnesty International w tegorocznej odsłonie Maratonu Pisania Listów zamierza pomóc ludności Bhopalu.
2014-12-03, 21:32
Posłuchaj
Idea Maratonu Pisania Listów narodziła się w Polsce w roku 2001. Podczas wydarzenia wysyłane są apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Tegorocznym adresatem akcji jest między innymi rząd Indii, a celem pomoc ofiarom katastrofy przemysłowej w Bhopalu. Szczegóły przedsięwzięcia przybliżyła w Polskim Radiu 24 Martyna Markiewicz.
– Domagamy się przede wszystkim oczyszczenia miejsca skażenia. Chcemy, żeby rząd indyjski podjął zdecydowane działania i ludzie mieszkający w Bhopalu mogli normalnie funkcjonować. Jako organizacja widzimy, że czasem potrzebne jest dotknięcie szerszego problemu, który w dużym stopniu wpływa na wiele osób i ich prawa – wyjaśniała w koordynatorka akcji Maraton Pisania Listów.
Nie tylko Bhopal
Oprócz Bhopalu w tegorocznej odsłonie Maratonu Pisania Listów Amnesty International poruszonych zostanie także jedenaście innych przypadków łamania praw człowieka. Jedną z rozpatrywanych przez organizację spraw jest kwestia Chelsea Manning, która zgodnie z orzeczeniem sądu Stanów Zjednoczonych została skazana za zdradę państwa, gdy jeszcze służyła w armii USA jako Charles Manning. Gość PR24 wyjaśniła, że w tym przypadku chodzi o nieprawidłowości do jakich doszło podczas procesu.
– Oskarżonej w żaden sposób nie dano możliwości przedstawienia dowodów swojej niewinności. Niektóre z postawionych zarzutów są bardzo nieadekwatne. Pokazujemy też szerszy problem, że ujawnione zostały dokumenty, które jasno pokazują, że Stany Zjednoczone dopuszczały się łamania praw człowieka podczas wojny w Iraku – tłumaczyła Martyna Markiewicz.
REKLAMA
Poza tym w magazynie „Świat w Powiększeniu” korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski skomentował spotkanie prezydenta Władimira Putina z tureckim przywódcą Recepem Tayyipem Erdoganem, a Adrian Bąk z Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia przedstawił sytuację w Hong Kongu.
Zapraszamy do odsłuchania audycji Jarosława Kociszewskiego!
PR24/GM
Polecane
REKLAMA