Sukcesy i porażki francuskiej zbrojeniówki

Czy sprzedaż wielozadaniowych myśliwców Katarowi, a śmigłowców Polsce to sposób Francji na spłacenie kary umownej Rosji za niedostarczenie im Mistrali? – To kusząca teza – przyznał w audycji Świat w Powiększeniu Piotr Kieżun z Kultury Liberalnej.

2015-05-06, 21:31

Sukcesy i porażki francuskiej zbrojeniówki
Francuski okręt wojenny typu Mistral. Foto: flickr/CDB

Posłuchaj

06.05.15 Piotr Kieżun: „W stanie gotowości jest 10 tys. francuskich żołnierzy (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Francja musi zwrócić 1,2 mld euro Rosji. To kara za niewywiązanie się z umowy sprzedaży Moskwie dwóch okrętów desantowych typu Mistral.

– To nie jest duża kwota, ponieważ Francja jest nadal drugą gospodarką w Europie, zaraz po Niemczech. Spłata tego długu Rosjanom byłaby jednak sygnałem poddania się ze strony prezydenta Hollande’a – stwierdził Piotr Kieżun.

Kontrakty zbrojeniowe Francja zawarła nie tylko z Rosją, lecz także Polską, Katarem i Egiptem. Sama zaś jest również świetnie dozbrojona.

– Francuzi mocno inwestują w swoją armię. Chcą być niezależni i mają duży przemysł zbrojeniowy. To ważna część ich gospodarki. Ich gotowość bojowa jest wysoka – mówił gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Piotr Kieżun mówił w Polskim Radiu 24 również o wewnętrznych, rodzinno-politycznych walkach w francuskiej partii Front Narodowy zarządzanej przez członków rodu Le Pen.

W Świecie w Powiększeniu była także mowa o demonstracjach Żydów pochodzących z Etiopii przeciwko rasizmowi, które miały miejsce w Tel Awiwie.

Gospodarzem audycji był Jarosław Kociszewski.

Polskie Radio 24/dds

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej