Trump spotka się z przywódcami Trójmorza. „To uznanie dla projektu”
W Warszawie prezydent Donald Trump spotka się z przywódcami państw Trójmorza. Co to oznacza dla inicjatywy dwunastu państw Europy Środkowo-Wschodniej? O tym w Polskim Radiu 24 mówili Frances Burwell, ekspertka Atlantic Council, a także Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
2017-07-05, 20:00
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Jak wskazywał w PR24 Sławomir Dębski, obecność prezydenta USA na szczycie Trójmorza to wydarzenie, które podkreśla prestiż całej inicjatywy. – To projekt, który był niedoceniany, z którego szydzono w Europie. Część komentatorów mówiła: „to się nie uda”. Tymczasem, inicjatywa z biegiem czasu nabiera znaczenia, państwa chcą ze sobą współpracować, mają wspólne interesy – zauważył ekspert. – Obecność Donalda Trumpa na szczycie Trójmorza to uznanie dla projektu i inwestycja w przyszłość. Państwa będące w tej inicjatywie to potencjalny rynek zbytu dla amerykańskiego gazu – dodawał dyrektor PISM.
Wizyta Donalda Trumpa w Polskim Radiu 24 - czytaj więcej
Frances Burwell podkreślała, że w kontekście Trójmorza dla amerykańskiego prezydenta najważniejszy powinien być właśnie ekonomiczny wymiar tego projektu. – Mam nadzieję, że Donald Trump dostrzega wartość w inwestycjach w tej części Europy i w rozwoju rynków w regionie – mówiła gość PR24.
W skład Trójmorza wchodzi dwanaście państw: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia. Słowacja, Słowenia i Węgry. Jednym z najważniejszych wyzwań inicjatywy jest dalszy rozwój infrastruktury transportowej i pozyskanie na ten cel finansowania.
REKLAMA
Więcej w rozmowach z ekspertami.
Polskie Radio 24
_____________________
Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 5.07.17
Godzina emisji: 19.07, 19.35
REKLAMA