Władze w Kambodży rozprawiają się z opozycją
Lider opozycji w Kambodży Kem Sokha został zatrzymany pod zarzutem zdrady - poinformował rząd premiera Hun Sena. Zamknięty został także jeden z ostatnich niezależnych dzienników w kraju. O napiętej sytuacji w państwie, które często kojarzone jest z czasami rządów ludobójczego reżimu Czerwonych Khmerów mówiliśmy w magazynie Świat w Powiększeniu.
2017-09-09, 20:07
Posłuchaj
65-letni Hun Sen próbuje pozbyć się przeciwników przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 2018 rok. Hun Sen, który pozostaje szefem rządu nieprzerwanie od 32 lat, jest zdeterminowany, aby utrzymać stanowisko. Kontynuuje ofensywę, by złamać rosnącą popularność głównego ugrupowania opozycyjnego, Partii Narodowego Ocalenia Kambodży, która odniosła sukces w czerwcowych wyborach lokalnych.
– Po długich latach swoich rządów pojawia się sytuacja, w której Hun Sen może przegrać najbliższe wybory. Dlatego nie cofnie się przed niczym, co pozwoli mu zachować swoją pozycję. Ludzie w Kambodży mają go powoli dosyć. Traci poparcie, ale póki co nie jest to jeszcze aż tak gwałtowny trend – powiedział dr Michał Lubina z Centrum Studiów Polska-Azja.
Premier zaostrzył ostatnio ataki na prasę, głównie anglojęzyczną gazetę "Cambodia Daily", która zasłynęła dziennikarskimi śledztwami ws. nepotyzmu reżimu. Po wielu miesiącach nacisków gazeta ogłosiła, że nie jest w stanie uregulować podatków w wysokości 6,3 mln dolarów, czego niespodziewanie zaczęły domagać się władze.
Także innym mediom w Kambodży grożą represje. Rząd ogłosił już działania fiskalne wobec finansowanych przez USA rozgłośni Radio Wolna Azja i Głos Ameryki. W ostatnich latach kambodżańska gospodarka należy do najprężniej rozwijających się w regionie. Jednak wśród ludności, zwłaszcza młodych, rośnie niezadowolenie z powodu korupcji i nagromadzenia bogactwa wśród elit, które są blisko powiązane z Hun Senem.
REKLAMA
– Ewidentnie w kambodżańskim społeczeństwie zmieniają się nastroje. Obywatele widzą, w jak dużym stopniu władza przeżarta jest korupcją. Można to zauważyć niemal na każdym kroku. Nie wiadomo, czy jednak fala ta jest na tyle silna, by obalić rząd Hun Sena – dodał dr Michał Lubina.
Ponadto w audycji rozmowa z Markiem Wałkuskim, korespondentem Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych, który zrelacjonował obecną sytuację na południu USA, które oczekują nadejścia niszczycielskiego huraganu Irma.
Nie zabrakło także materiału, w którym powiedzieliśmy, jakie pomysły mają politycy Estonii w kwestii walki z zagrożeniami płynącymi z cyberprzestępstwa.
Świat w Powiększeniu prowadził Adrian Bąk.
REKLAMA
PAP/Polskie Radio 24/db
_____________________
Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 09.09.2017
REKLAMA
Godzina emisji: 19:33
REKLAMA