"W najbliższym czasie kwestia przyszłości Katalonii może zostać rozwiązana"

Parlament Katalonii zbierze się w czwartek rano w celu wypracowania odpowiedzi na sobotnią decyzję rządu w Madrycie – którą w piątek ma potwierdzić Senat – o odebraniu władzom Katalonii ich kompetencji. W Świecie w Powiększeniu rozmowa z dr Agnieszką Grzechynką, ekspertką ds. sytuacji politycznej Katalonii.  

2017-10-23, 21:52

"W najbliższym czasie kwestia przyszłości Katalonii może zostać rozwiązana"
PR24. Foto: PR24

Posłuchaj

23.10.17 Hiszpania: Trwa spór między Katalonią a władzami centralnymi
+
Dodaj do playlisty

W czwartek planowane jest wniesienie prawnego odwołania od zastosowania art. 155 hiszpańskiej konstytucji, na mocy którego rząd w Madrycie zaaprobował dekret odbierający rządowi Katalonii jego uprawnienia i przekazujący kontrolę nad regionem władzom w Madrycie – podała agencja Reutera.

W ocenie dr Agnieszki Grzechynki, w najbliższym czasie kwestia przyszłości Katalonii może zostać rozwiązana. – Z jednej strony można spodziewać się ogłoszenia niepodległości, bo takie obietnice słyszymy od dłuższego czasu. Z drugiej zaś, pojawiła się także informacja o tym, że premier Katalonii, Carles Puigdemont, będzie chciał osobiście wystąpić w hiszpańskim Senacie. Oznacza to, że być może chce nawiązać jakąś formę dialogu – mówiła. – Pytanie tylko, czy Puigdemont nie chce tam poinformować, że Katalonia jest niepodległym państwem – dodawała.

W sobotę w Madrycie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rządu centralnego, poświęcone tymczasowemu przejęciu władzy w Katalonii. Po trwającym ponad dwie godziny spotkaniu Rajoy podkreślił, że chce, aby Senat dał mu zgodę na rozwiązanie regionalnego parlamentu i rządu Katalonii i aby w ciągu sześciu miesięcy przeprowadzić przedterminowe wybory do regionalnego parlamentu. Hiszpańskie partie opozycyjne zgodziły się poprzeć Rajoya.

Katalonia znajdzie się pod rządami władz centralnych, jeśli zgodzi się na to hiszpański Senat. Jest to pierwszy przypadek uruchamiania artykułu 155 ustawy zasadniczej od przyjęcia hiszpańskiej konstytucji w 1978 roku. Reuters pisze, że Senat najprawdopodobniej przegłosuje tę kwestię w najbliższy piątek.

REKLAMA

Od dawna tlący się kryzys konstytucyjny wybuchł wraz z przeprowadzeniem 1 października uznanego za nielegalne przez rząd w Madrycie referendum niepodległościowego w Katalonii, w którym 90 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością regionu. W plebiscycie wzięło udział ok. 2,28 mln osób spośród 5,3 mln uprawnionych.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Bąk.

Polskie Radio 24/PAP

REKLAMA

_________________

Data emisji: 23.10.17

Godzina emisji: 19.45


 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej