Ekspert: ustawa wywłaszczeniowa w RPA to próba odzyskania wyborców przez ANC

- Afrykański Kongres Narodowy będzie się starał rozmywać sprawę. Im nie zależy na destabilizacji - powiedział w audycji "Świat w Powiększeniu" Grzegorz Waliński, były ambasador RP w krajach afrykańskich. Gość Polskiego Radia 24 mówił o proponowanym nowym prawodawstwie w RPA, które miałoby umożliwić odbieranie ziemi farmerom.

2018-08-09, 19:27

Ekspert: ustawa wywłaszczeniowa w RPA to próba odzyskania wyborców przez ANC

Posłuchaj

09.08.18 Grzegorz Walewski o sytuacji w RPA
+
Dodaj do playlisty

W Republice Południowej Afryki już kilka miesięcy temu przegłosowano ustawę, która pozwoliłaby wywłaszczyć ziemię bez odszkodowania. Większość farmerów w tym kraju jest biała, więc nowe prawo godziłoby najbardziej w tę grupę obywateli. Jednakże, by ustawa weszła w życie potrzeba zmian w konsytucji, której 25 artykuł chroni własność prywatną jako "nienaruszalną". 

Grzegorz Waliński nakreślił historyczne tło tego punktu w konstytucji. Kiedy w Południowej Afryce dokonywały się społeczne przemiany, zawarte zostało porozumienie między Nelsonem Mandelą a ugrupowaniem białych, żeby nie poruszać sprawy odebrania ziemi farmerom. - To był okres kiedy zawalił się blok wschodni, więc radykalne pomysły reformy rolnej, wywłaszczeń czy nacjonalizacji nie były modne - powiedział były ambasador i podkreślił, że były to czasy, w których przyszłosć RPA "malowała się w różowych a nawet tęczowych barwach".

Za jedną z przyczyn powrotu do reformy rolnej gość Polskiego Radia 24 wskazuje spadek notowań Afrykańskiego Kongresu Narodowego - partii, która rządzi krajem od 1994 roku. Jak zauważa, od tego czasu pozyacja Kongresu "słabnie i słabnie", więc partia musi robić wszystko, by nie stracić wyborców, którzy coraz większym zaufaniem darzą Ruch Bojowników o Wolność Gospodarczą.

Przewodnią ideą ugrupowania jest kwestia równości gospodarczej, której - jak utrzymuje jego lider - nie ma, ponieważ biali mają większość ziem w Południowej Afryce. - To są hasła chwytliwe na wsi, która do tej pory murem stała za Afrykańskim Kongresem Narodowym. Pojawiła się obawa, że Julius Malema i jego partia zaczną ten elektorat odbierać - powiedział Grzegorz Waliński.

REKLAMA

Pomimo obawy, że zmiany w prawie miałyby umożliwić odebranie ziemi bez rekompensaty, gość Polskiego Radia 24 nie uważa, żeby sytuacja była "dramatyczna", a krajowi nie grozi konflikt białej i czarnej ludności. - Obecne kierownictwo ANC to ludzie zrównoważeni, to nie są szaleńcy ideologiczni, którzy za cenę politycznego sukcesu będą chcieli utopić kraj w rozruchach - powiedział były ambasador.

"Świat w powiększeniu" prowadziła Magdalena Skajewska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

____________________

REKLAMA

Data emisji: 09.08.2018

Godzina emisji: 19:48

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej