X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

USA wysyłają okręty na Bliski Wschód. "Kolejna faza konfliktu"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 21:02
- Mamy kolejną fazę globalnego amerykańsko-rosyjskiego konfliktu. W Strefie Gazy są starcia Izraela, najbliższego sojusznika USA z Hamasem, organizacją utrzymywaną przez Iran, który jest bliskim sojusznikiem Rosji - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Mielnik, publicysta "Wprost".
Audio
  • 06.05.19 Świat w powiększeniu. Jakub Mielnik (Wprost) o amerykańskich okrętach na Bliskim Wschodzie
Lotniskowiec. Zdjęcie ilustracyjne
Lotniskowiec. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Stany Zjednoczone kierują na Bliski Wschód lotniskowiec wraz z grupą uderzeniową oraz bombowce. Biały Dom poinformował, że misja ma być środkiem odstraszającym wobec zagrożenia ze strony Iranu dla amerykańskich interesów w regionie. Doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton poinformował, że na Bliski Wschód uda się grupa uderzeniowa lotniskowca Abraham Lincoln. Wraz z towarzyszącymi mu krążownikami, niszczycielami i innymi okrętami znajduje się on obecnie na Morzu Śródziemnym. Na Bliski Wschód zostanie także skierowany zespół zadaniowy sił powietrznych składający się z bombowców.

- Pojawienie się amerykańskiej eskadry nie musi zwiastować początku nowej wojny. Tego typu jednostki uderzeniowe stacjonują regularnie na Bliskim Wschodzie, ponieważ są tam szlaki transportowe strategicznych surowców. Amerykańska flota operuje tam od dziesięcioleci - zauważył Jakub Mielnik. Publicysta przypomniał również, że z końcem kwietnia Iran stracił możliwość eksportu ropy m.in. do Chin. Turcji Japonii i Korei Południowej. - Kurek został dokręcony - dodał.

Gość programu zaznaczył jednak, że dziesięciolecia sankcji nauczyły Iran je obchodzić. - Wiadomo też, że towar tak poszukiwany w świecie, jak ropa naftowa zawsze znajdzie swój rynek zbytu - komentował Jakub Mielnik.

Decyzja o wysłaniu na Bliski Wschód lotniskowca i bombowców ma miejsce w momencie eskalacji konfliktu w Strefie Gazy. Powiązany z Iranem Hamas ostrzelał z rakiet Izrael, który odpowiedział atakami lotniczymi. Prezydent Donald Trump napisał na Twitterze, że Izrael na jego stuprocentowe poparcie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Michał Żakowski.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 06.05.2019

Godzina emisji: 19.06

Czytaj także

Amerykanie wysyłają okręty i bombowce na Bliski Wschód

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 07:06
Stany Zjednoczone kierują na Bliski Wschód lotniskowiec wraz z grupą uderzeniową oraz bombowce. Biały Dom poinformował, że misja ma być środkiem odstraszającym wobec zagrożenia ze strony Iranu dla amerykańskich interesów w regionie.
rozwiń zwiń