more_horiz

"Niemcy muszą wrócić od polityki europejskiej solidarności". Prof. Miszczak o Nord Streamie 2

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 20:32
- Ile ludzi może jeszcze zamordować reżim totalitarny, by Niemcy zrozumiały, że muszą prowadzić politykę europejskiej solidarności w stosunku do Rosji - pytał w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego Szkoły Głównej Handlowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Leonid Eremeychuk / Shutterstock

Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer oceniła w weekend, że kwestia sankcji w sprawie Nord Streamu 2 zależy od współpracy Moskwy w wyjaśnieniu, co dokładnie stało się z opozycjonistą Aleksiejem Nawalnym. Natomiast szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas zapowiedział, że podejrzenie padnie na Rosję, jeśli nie pomoże ona w wyjaśnieniu sprawy Nawalnego. -"Mam nadzieję, że Rosjanie nie zmuszą nas do zmiany naszego stanowiska w sprawie Nord Streamu 2" - oświadczył Maas w wywiadzie dla "Bild am Sonntag".

pieskow pap 1200.jpg
"Absurdalne propozycje". Rzecznik Kremla twierdzi, że nie ma ryzyka zablokowania budowy Nord Streamu 2

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Niemcy stoją przed szansą, by zmusić Rosję do polityki partnerstwa z Europą. - Dzięki Nord Stream 2 Niemcy mogą stać się gazowym hubem na Europę. Wzrośnie ich strategiczna potęga. Jednak tak mocno trzymają się tej inwestycji, bo wiedzą, że leży w ich narodowym interesie. Poniosą jednak większe straty z podważania europejskiej solidarności, a zyski ze współpracy z totalitarnym państwem tego nie zrekompensują - powiedział prof. Krzysztof Miszczak. 

Ekspert podkreślił, że Niemcy muszą przede wszystkim zdefiniować swoją politykę w stosunku do Europy Środkowo-Wschodniej. - Jaki jest interes Niemiec? Czy chodzi o umacnianie demokracji w Europie, czy o cynizm? Jeżeli po odejściu kanclerz Angeli Merkel ze stanowiska nie dojdzie w tym względzie do zmian, to Niemcom nikt w Europie już nie zaufa - stwierdził prof. Miszczak.


Posłuchaj
26:23 PR24_MPLS 2020_09_07-19-33-02.mp3 Prof. Krzysztof Miszczak o niemieckiej polityce ws. Nord Stream 2 (Świat w powiększeniu)

 

Wcześniej w Niemczech kilku czołowych chadeków, m.in. przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen, wezwało kanclerz Angelę Merkel do zawieszenia budowy Nord Streamu 2. Kanclerz, która jest zwolenniczką projektu gazociągu łączącego Rosję i Niemcy po dnie Bałtyku, uznała jednak, że nie należy tego łączyć z próbą otrucia Nawalnego.

Więcej w nagraniu

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Goście: prof. Krzysztof Miszczak (Zakład Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH)  
Data emisji: 07.09.2020
Godzina emisji: 19.33

 

Zobacz także

Zobacz także