"Narracja na potrzeby wewnętrzne". Prof. Grochmalski o zapowiedzi Łukaszenki ws. zamknięcia granic
- Kluczem do władzy Łukaszenki, oprócz tego pionu służb, są także wielkie zakłady pracy. Gdyby one na masową skalę zaczęły strajkować, gdyby doszło do paraliżu tego sektora, to to jest najgorsze, co mogłoby spotkać Łukaszenkę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski. Gościem audycji "Świat w powiększeniu" była także Małgorzata Wołczyk z "Do Rzeczy".
2020-09-18, 20:48
Alaksandr Łukaszenka oświadczył w czwartek wieczorem, że granice Białorusi z Litwą i z Polską zostaną zamknięte. Niejasna deklaracja została następnie wyjaśniona przez białoruskich urzędników, którzy stwierdzili, że prezydent miał na myśli wzmocnienie obrony granic. W audycji "Świat w powiększeniu" mówił na ten temat prof. Piotr Grochmalski.
Powiązany Artykuł
Prezydent Białorusi zapowiada zamknięcie granic. Ekspert: Polska i Litwa są mocno wykorzystywane instrumentalnie
Gość PR24 stwierdził, że wypowiedź prezydenta Białorusi była skierowana "raczej na rynek wewnętrzny", to znaczy Łukaszence chodziło o to, by wobec Białorusinów podkreślić skalę rzekomej ingerencji państw zachodnich w wewnętrzne sprawy Białorusi.
"Narracja na potrzeby wewnętrzne"
Jak wyjaśnił prof. Grochmalski, narracja władz Białorusi jest taka, że państwa Europy Zachodniej próbowały dokonać przewrotu politycznego w kraju. Ta próba została odparta "i w tej chwili mamy do czynienia z wojną hybrydową". Narracja ta usprawiedliwiać ma represje wobec przedstawicieli opozycji, którzy są oskarżani o próbę zamachu stanu.
- Premier: wolna, demokratyczna Białoruś to niezbędny element dobrobytu i bezpieczeństwa całej Europy
- "Jedynie Rosja próbuje zmieniać granice siłą". Wiceszef MSZ w rozmowie z białoruskimi mediami
- "Polska nadal będzie wspierać białoruskie społeczeństwo". Szef MSZ wziął udział w debacie ONZ
- Mamy do czynienia z próbą przedstawienia tych wydarzeń na potrzeby opinii wewnętrznej. Bo kluczem do władzy Łukaszenki, oprócz tego pionu służb, rozbudowanego i bardzo sprawnie funkcjonującego, są także wielkie zakłady pracy. Ponad 75 proc. zakładów pracy to są firmy państwowe. Gdyby one na masową skalę zaczęły strajkować, gdyby doszło do paraliżu tego sektora, to to jest najgorsze, co mogłoby spotkać Łukaszenkę, dlatego, że tutaj nie ma możliwości wyjścia z tego pata - mówił prof. Piotr Grochmalski.
W drugiej części audycji gościem PR24 była Małgorzata Wołczyk z "Do Rzeczy", która mówiła na temat nowego prawa w Hiszpanii. Socjalistyczny rząd Pedro Sáncheza postanowił stworzyć ustawę o "pamięci demokratycznej", której celem ma być oficjalnie "rozliczenie z przeszłością i czasami Franco", a w rzeczywistości może ona prowadzić do realnej cenzury i przymuszenia Hiszpanów - także badaczy i naukowców - do głoszenia "jedynej słusznej wersji" historii wojny domowej i dyktatury Franco.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Goście: prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej), Małgorzata Wołczyk ("Do Rzeczy")
Data emisji: 18.09.2020
Godzina emisji: 19.33
REKLAMA
PR24/jmo
REKLAMA