X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Narracja na potrzeby wewnętrzne". Prof. Grochmalski o zapowiedzi Łukaszenki ws. zamknięcia granic

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 20:48
- Kluczem do władzy Łukaszenki, oprócz tego pionu służb, są także wielkie zakłady pracy. Gdyby one na masową skalę zaczęły strajkować, gdyby doszło do paraliżu tego sektora, to to jest najgorsze, co mogłoby spotkać Łukaszenkę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski. Gościem audycji "Świat w powiększeniu" była także Małgorzata Wołczyk z "Do Rzeczy".
Alaksandr Łukaszenka
Alaksandr ŁukaszenkaFoto: PAP/EPA/ANDREI STASEVICH / BELTA POOL

Alaksandr Łukaszenka oświadczył w czwartek wieczorem, że granice Białorusi z Litwą i z Polską zostaną zamknięte. Niejasna deklaracja została następnie wyjaśniona przez białoruskich urzędników, którzy stwierdzili, że prezydent miał na myśli wzmocnienie obrony granic. W audycji "Świat w powiększeniu" mówił na ten temat prof. Piotr Grochmalski.

mid-epa łukaszenka 1200.jpg
Prezydent Białorusi zapowiada zamknięcie granic. Ekspert: Polska i Litwa są mocno wykorzystywane instrumentalnie

Gość PR24 stwierdził, że wypowiedź prezydenta Białorusi była skierowana "raczej na rynek wewnętrzny", to znaczy Łukaszence chodziło o to, by wobec Białorusinów podkreślić skalę rzekomej ingerencji państw zachodnich w wewnętrzne sprawy Białorusi.

"Narracja na potrzeby wewnętrzne"

Jak wyjaśnił prof. Grochmalski, narracja władz Białorusi jest taka, że państwa Europy Zachodniej próbowały dokonać przewrotu politycznego w kraju. Ta próba została odparta "i w tej chwili mamy do czynienia z wojną hybrydową". Narracja ta usprawiedliwiać ma represje wobec przedstawicieli opozycji, którzy są oskarżani o próbę zamachu stanu.

Czytaj również:

- Mamy do czynienia z próbą przedstawienia tych wydarzeń na potrzeby opinii wewnętrznej. Bo kluczem do władzy Łukaszenki, oprócz tego pionu służb, rozbudowanego i bardzo sprawnie funkcjonującego, są także wielkie zakłady pracy. Ponad 75 proc. zakładów pracy to są firmy państwowe. Gdyby one na masową skalę zaczęły strajkować, gdyby doszło do paraliżu tego sektora, to to jest najgorsze, co mogłoby spotkać Łukaszenkę, dlatego, że tutaj nie ma możliwości wyjścia z tego pata - mówił prof. Piotr Grochmalski.

W drugiej części audycji gościem PR24 była Małgorzata Wołczyk z "Do Rzeczy", która mówiła na temat nowego prawa w Hiszpanii. Socjalistyczny rząd Pedro Sáncheza postanowił stworzyć ustawę o "pamięci demokratycznej", której celem ma być oficjalnie "rozliczenie z przeszłością i czasami Franco", a w rzeczywistości może ona prowadzić do realnej cenzury i przymuszenia Hiszpanów - także badaczy i naukowców - do głoszenia "jedynej słusznej wersji" historii wojny domowej i dyktatury Franco.

Posłuchaj
24:29 PR24_MPLS 2020_09_18-19-33-21_Świat_w_Powiększeniu.mp3 Prof. Piotr Grochmalski o sytuacji na Białorusi i Małgorzata Wołczyk o nowym prawie w Hiszpanii ("Świat w powiększeniu" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Goście: prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej), Małgorzata Wołczyk ("Do Rzeczy")
Data emisji: 18.09.2020
Godzina emisji: 19.33

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprawa adwokata oskarżonego o działania zagrażające bezpieczeństwu Białorusi. W areszcie ogłosił głodówkę

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 17:57
Białoruski adwokat Maksim Znak, który jest członkiem prezydium opozycyjnej Koordynacyjnej Rady, został oficjalnie oskarżony o wzywanie do działań zagrażających bezpieczeństwu narodowemu. Przetrzymywany w areszcie prawnik na znak protestu ogłosił głodówkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy gotowi na radykalne kroki". Mińsk odpowiada na groźbę unijnych sankcji

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 18:19
- Mińsk odpowie na sankcje UE w adekwatny sposób, jest gotów na radykalne kroki - zapowiedział szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej. Jednym z tych kroków może być weryfikacja poziomu reprezentacji dyplomatycznej innych państw.
rozwiń zwiń