Teksas i Missisipi znoszą restrykcje covidowe. Ekspert: to decyzja polityczna

Gdyby Biały Dom był pod kontrolą Republikanów i rekomendowałby jeszcze przedłużanie tych restrykcji, pozostawanie w nich, to wierzę, że większość gubernatorów republikańskich nie byłaby tak chętna, jak teraz, by się otwierać - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych komentując znoszenie restrykcji covidowych w Missisipi i Teksasie.

2021-03-04, 21:18

Teksas i Missisipi znoszą restrykcje covidowe. Ekspert: to decyzja polityczna
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: tetiana.photographer/ Shutterstock

Wskazując na spadek liczby hospitalizacji i infekcji koronawirusem, gubernatorzy Teksasu i Missisipi ogłosili zniesienie restrykcji w ich stanach. Wywołało to zaniepokojenie Białego Domu, który - mimo przyspieszającej akcji szczepień - wzywa, by nie tracić czujności. W audycji "Świat w powiększeniu" o sytuacji politycznej wewnątrz USA oraz polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych mówił Mateusz Piotrowski z PISM.

Powiązany Artykuł

1200_koronawirus_shutterstock.png
Większość hospitalizacji na COVID-19 ma związek z czterema chorobami. Nowe ustalenia naukowców z USA

"Decyzja polityczna"

Gość PR24 stwierdził, że decyzje Teksasu i Missisipi mają charakter przede wszystkim polityczny. W działaniach republikańskich gubernatorów tych stanów chodzi przede wszystkim o to, żeby sprzeciwić się wywodzącemu się z Partii Demokratycznej prezydentowi Joe Bidenowi.

- Gdyby Biały Dom był pod kontrolą Republikanów i rekomendowałby jeszcze przedłużanie tych restrykcji, pozostawanie w nich, to wierzę, że większość gubernatorów republikańskich nie byłaby tak chętna, jak teraz, by się otwierać - mówił Mateusz Piotrowski.

Czytaj również:

"Widać kontynuację"

Równocześnie Mateusz Piotrowski podkreślił, że pomimo głośnych wypowiedzi Joe Bidena oraz Kamali Harris, jakoby rozpoczynając urzędowanie nie zastali żadnej strategii walki z pandemią, obecnie można dostrzec jednak pewną kontynuację działań, a także to, że nowa administracja korzysta z mechanizmów wypracowanych przez gabinet Donalda Trumpa.

- Sam Anthony Fauci (doradca Joe Bidena, wcześniej doradca Donalda Trumpa ds. pandemii) przetrwał, doradzał administracji Trumpa, różne były jego relacje z prezydentem, ale ponownie jest teraz w kolejnej administracji powołany na czołowe stanowisko, jest też pewna ciągłość tych osób przede wszystkim na niższym szczeblu, na tym, którego nie jesteśmy w stanie zaobserwować w mediach, ale ci ludzie, którzy zarządzają poszczególnymi instytutami medycznymi, się nie zmieniają - mówił Piotrowski.

Posłuchaj

Mateusz Piotrowski o walce USA z pandemią ("Świat w powiększeniu" / PR24) 24:42
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 04.03.2021
Godzina emisji: 19.33

REKLAMA

PAP/PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej