more_horiz

"Chadecki kandydat wciąż ma szansę na zwycięstwo". Prof. Madajczyk o wyborach w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 21:30
- Najbliższe dwa, trzy dni zdecydują, czy Armin Laschet i jego nowa strategia wyborcza, ruszą dalej do przodu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN. 
Angela Merkel i Armin Laschet
Angela Merkel i Armin Laschet Foto: PAP/ARCH/EPA/CLEMENS BILAN / POOL

26 września odbędą się wybory do Bundestagu, ale także wybory do parlamentów dwóch krajów związkowych: Berlina i Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Podobnie jak w sondażach dotyczących wyborów ogólnokrajowych, tak i w tych landach największym poparciem cieszy się socjaldemokratyczna SPD, może liczyć na 25 proc. głosów i to o trzy punkty proc. więcej niż ma chadecja CDU/CSU. 38 proc. wyborców nie podjęło jeszcze decyzji.


angela merkel free shutt 1200 .jpg
"Sytem Angeli Merkel". Olga Doleśniak-Harczuk o rządach kanclerz Niemiec

- Większość z nas nie sądziła jeszcze jakiś czas temu, iż sytuacja chadecji będzie tak zła. Mówiło się wcześniej o dużych szansach zielonych, ale obecnie są oni w odwrocie i pozostaje już tylko rywalizacja między SPD, a chadecją, Jak ona się zakończy, to się okaże w ciągu najbliższych dni - powiedział gość PR24.

"Laschet trochę idzie w górę"

W badaniu poparcia dla kandydatów na kanclerza, Olaf Scholz z SPD nadal wyraźnie wyprzedza swoich konkurentów. Według ostatniego "Politbarometru" 48 procent wyborców chciałoby, aby to on został kanclerzem. Za kandydaturą Armina Lascheta (CDU) opowiada się 22 procent (plus jeden), a za Annaleną Baerbock (Zieloni) - 15 procent (minus jeden).

- Armin Laschet, który w końcu ma wsparcie ze strony kanclerz Angeli Merkel, która długo unikała poparcia dla jego kandydatury co robiło fatalne wrażenie, ma szanse na wygraną, jest bowiem ciekawy teraz moment, bo Laschet trochę idzie w górę. Pytanie jest takie, czy uda mu się przełamać negatywny trend, to pokażą najbliższe dwa, trzy dni - powiedział prof. Piotr Madajczyk.


Posłuchaj
26:03 [PR24]PR24 (mp3) 18 wrzesień 2021 19_32_27.mp3 Prof. P. Madajczyk o wyborach w Niemczech ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN

Data emisji: 18.09.2021

Godzina: 19:32  


Zobacz także

Zobacz także