Fundusze za praworządność? Prof. Gontarski: przewodnicząca KE nie chce dotrzymać danego Polsce słowa
- Ursula von der Leyen nie chce dotrzymać słowa danego na szczycie unijnym w grudniu: że dopóki Trybunał Sprawiedliwości UE nie rozpozna polskiej skargi na rozporządzenie o funduszach za praworządność, to nie będzie ono stosowane - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski z Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.
2021-09-19, 20:44
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wygłaszając orędzie o stanie Unii, stwierdziła m.in., iż jest gotowa do dalszych zdecydowanych działań w obronie praworządności.
Powiązany Artykuł

Prof. Krysiak: Niemcy działają pod płaszczykiem unijnych instytucji. Chcą budować swoją siłę gospodarczą
Zdaniem gościa PR24 w kontekście Polski oznacza to, iż "pani przewodnicząca nie chce dotrzymać słowa danego na szczycie unijnym w grudniu: że dopóki Trybunał Sprawiedliwości UE nie rozpozna polskiej skargi na rozporządzenie o funduszach za praworządność, to nie będzie ono stosowane".
- Tak obiecano Polsce. Pani przewodnicząca zapowiedziała, że Komisja będzie wysyłać wezwania już teraz, nie czekając na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości. Nie wskazała, do których państw. Wiadomo, że chodzi o Polskę i Węgry – podkreślił prof. Waldemar Gontarski.
Posłuchaj
Jak zaznaczył, warto zwrócić uwagę na to, że "rozporządzenie zostało zaskarżone przez Polskę w wymaganym terminie". - To po pierwsze. Po drugie, wydawało się, że słowo dane na szczycie Rady Europejskiej jest wiążące. Ale tak to bywa. Jak coś nie jest literą prawa, tylko takim "dogadaniem politycznym", to okazuje się, że łaska pańska na pstrym koniu jeździ – stwierdził profesor.
REKLAMA
- Natomiast inne rozporządzenie, na podstawie którego zatwierdzane są krajowe plany odbudowy, jest naruszane wobec Polski. W tym sensie naruszana jest praworządność przez Komisję Europejską. 1 sierpnia minął termin dokonania oceny polskiego Krajowego Planu Odbudowy - dodał.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Świat w powiększeniu"
REKLAMA
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: prof. Waldemar Gontarski (Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji)
Data emisji: 19.09.2021
Godzina: 19.33
REKLAMA
bartos
REKLAMA