X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rosja zamroziła stosunki z NATO. Ekspert: to świadome i celowe działanie Kremla

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 19:40
- Za zamrożeniem relacji z Paktem Północnoatlantyckim przez Rosję kryje się chęć, by zasiać ziarno rozbieżności między sojusznikami - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Pszczel, były dyplomata, ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
Na geopolitycznej mapie świata trwa próba sił między Rosją a Zachodem
Na geopolitycznej mapie świata trwa próba sił między Rosją a ZachodemFoto: Shutterstock.com

W Kwaterze Głównej NATO zakończyły się dwudniowe obrady szefów obrony państw Sojuszu. Wśród tematów rozmów były: wzmacnianie zdolności odstraszania i obrony oraz zaangażowanie w zwalczanie terroryzmu międzynarodowego. Tymczasem Rosja zamroziła stosunki z NATO.

Zdaniem gościa PR24, ze strony Moskwy to deklaracja, która służy użytkowi wewnętrznemu. Chodzi o to, by pokazać, jak twarde jest to państwo w relacjach z Zachodem, pokazać jak Sojusz Północnoatlantycki jest "niedobry", ponieważ nie chce dialogu z Rosją. To, zdaniem eksperta, celowe i świadome działanie Kremla. 

FBR8N9jXMAQzOhg (1).jpg
Aleś Zarembiuk: Łukaszenka na zlecenie Kremla i za jego zgodą testuje polskie elity

"Zasiać ziarno rozbieżności"

- To nie pierwszy taki przypadek, powtarzający się schemat narracji, a warto przypomnieć, że od półtora roku Sojusz próbuje zorganizować spotkanie na szczeblu ambasadorów, ale Moskwa nie była tym zainteresowana. Za tym kryje się chęć, by zasiać ziarno rozbieżności między sojusznikami, pokazać, iż NATO jest grupą, w której liczą się tylko Stany Zjednoczone - podkreślił Robert Pszczel.

Rosja przedstawia zamrożenie formalnych kontaktów z NATO jako "odpowiedź na nieprzyjazne kroki" ze strony Sojuszu, w szczególności wycofanie 6 października akredytacji dla ośmiu pracowników Stałego Przedstawicielstwa pod zarzutem szpiegostwa i redukcję jego liczebności z 12 do 10 pracowników.

Według strony rosyjskiej potwierdza to brak zainteresowania NATO "równoprawnym dialogiem i wspólną pracą nad deeskalacją napięcia wojskowo-politycznego". Dyplomacja zarzuca ponadto Sojuszowi, że jego polityka wobec FR "staje się coraz agresywniejsza".

Posłuchaj
25:03 PR24_mp3 2021_10_22-19-33-16.mp3 R. Pszczel o zamrożeniu przez Rosję relacji z NATO ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Robert Pszczel (były dyplomata, ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego)

Data emisji: 22.10.2021

Godzina: 19:33

Czytaj także

Cofnięto akredytacje dla ośmiu rosyjskich dyplomatów. NATO potwierdza

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 17:11
NATO potwierdza, że cofnęło akredytację ośmiu rosyjskim dyplomatom. W przesłanym brukselskiej korespondentce Polskiego Radia oświadczeniu kwatera główna napisała, że byli to niezarejestrowani oficerowie rosyjskiego wywiadu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"NATO pozostaje przeciwnikiem numer jeden". Grzegorz Kuczyński o polityce Rosji

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 18:14
- O ile Rosjanie mogą szukać porozumienia, ocieplenia relacji z poszczególnymi krajami Zachodu, Unią Europejską, czy ze Stanami Zjednoczonymi, NATO pozostaje przeciwnikiem numer jeden - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Kuczyński (ekspert ds. wschodnich). 
rozwiń zwiń