Koronawirus mniej groźny w Afryce niż w Europie? Ekspert wyjaśnia
- Społeczeństwa afrykańskie są dużo młodsze od europejskich. Ludzie są odporniejsi, jedzą mniej przetworzonej żywności. Być może stąd wynika stosunkowo lepszy wynik, jeśli chodzi o liczbę raportowanych zakażeń. Być może także system raportowania jest mniej dokładny. Poza tym w Afryce jest mniejsza gęstość zaludnienia - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Krzysztof Kulig, ekspert ds. Afryki.
2021-12-01, 20:42
Nowa odmiana koronawirusa Omikron została najpierw zaobserwowana w krajach południa Afryki. Kolejne państwa wstrzymują połączenia lotnicze z RPA, Namibią czy Botswaną.
Gość PR24 podkreślił, że "o sytuacji epidemicznej w tych krajach stosunkowo niewiele wiadomo". - Wiemy, że wariant zwany Omikronem został odkryty w Botswanie i w północnej prowincji RPA. Dowcip polega na tym, że tydzień wcześniej odkryto go w Holandii. I prawdopodobnie jeden z wariantów został przywleczony z Holandii do RPA i do Botswany przez turystów holenderskich. Oczywiście nikt nie jest w stanie teraz tego sprawdzić - powiedział Jan Krzysztof Kulig.
Wskazał również na możliwe przyczyny relatywnie mniejszej liczby zakażeń w Afryce niż w Europie. - Społeczeństwa afrykańskie są dużo młodsze od europejskich, w związku z tym ludzie tam są odporniejsi. Jest więcej młodzieży, która jest silniejsza. Być może to stąd wynika stosunkowo lepszy wynik, jeśli chodzi o liczbę raportowanych zakażeń w krajach Afryki - stwierdził ekspert.
"Spożywają mniej przetworzonej żywności"
Według niego nie bez znaczenia jest też jakość spożywanego jedzenia. Zauważył, iż mieszkańcy Afryki jedzą o wiele mniej artykułów mocno przetworzonych niż ma to miejsce na kontynencie europejskim.
REKLAMA
- Być może także system raportowania jest mniej dokładny niż w krajach Europy. Trzeci element, który wpływa na inne wyniki w Afryce, to mniejsza gęstość zaludnienia - dodał gość PR24.
Jak zaznaczył, "w Europie jesteśmy bardziej ściśnięci w miastach i mamy częstsze kontakty, a w Afryce tak nie jest". - Są tam też duże miasta, ale jest ich niewiele. Ludność ma mniej okazji, żeby się zarażać - wyjaśniał.
Zwrócił również uwagę, że "kraje Afryki mają mniejszy dostęp do szczepionek, także antycovidowych". - W ogóle mają mniejszy dostęp do lekarstw, do technologii. Większość szczepień, które odbyły się na kontynencie afrykańskim przyjęli mieszkańcy Republiki Południowej Afryki - powiedział Kulig.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Jan Krzysztof Kulig (ekspert do spraw Afryki)
Data emisji: 1.12.2021
Godzina emisji: 19.33
bartos
Polecane
REKLAMA