more_horiz

Obowiązkowe magazynowanie gazu w UE. Krasnodębski: zniknęły zastrzeżenia do gazu z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 21:50
Sytuacja taka, że w ciągu najbliższych miesięcy, do listopada, wtedy, kiedy rozstrzygają się losy Ukrainy, losy tej wojny, Unia Europejska będzie kupowała jeszcze więcej gazu od Rosji. A Rosja będzie na tym jeszcze więcej zarabiać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS.
Prof. Zdzisław Krasnodębski
Prof. Zdzisław KrasnodębskiFoto: PR24/MS

Jest wstępna zgoda w Unii Europejskiej na przepisy o obowiązkowym magazynowaniu gazu. Porozumieli się w tej sprawie przedstawiciele unijnych krajów i Europarlamentu. W czwartek Zdzisław Krasnodębski, który uczestniczył w negocjacjach, powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że w preambule nie ma nawet wzmianki o Rosji i toczącej się wojnie. Dodał, że jego grupa - Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - nie będzie mogła poprzeć tego porozumienia. W Polskim Radiu 24 Zdzisław Krasnodębski wyjaśniał swoją decyzję.

Zgniły kompromis ws. magazynowania gazu

Gość PR24 opisał przebieg trudnych negocjacji pomiędzy Parlamentem Europejskim a Radą, wyjaśnił też, na czym polegały kontrowersje dotyczące wspomnianego porozumienia. Początkowo PE chciał zapisać blokadę wypełniania europejskich magazynów gazem z Rosji, na co nie chciały zgodzić się niektóre państwa. Potem zaproponowano kompromisowy zapis, który nie wskazywałby wprost ani na Rosję, ani na Gazprom, jednak także i on spotkał się z oporem.

I na końcu jest po prostu tak, że nie ma żadnych zastrzeżeń, żeby to był gaz rosyjski - podsumował Zdzisław Krasnodębski. Wskazał na kilka pozytywnych zapisów, jednak - wyjaśnił - w takim rozwiązaniu chodzi tak naprawdę o to, by zyskać mógł nasz sąsiad, czyli Niemcy.

- To służy do tego, żeby nasz sąsiad i parę innych krajów wyszły z tego klinczu rosyjskiego, żeby się przygotowały na zimę, ale gazem rosyjskim. Dlatego powiedziałem, że my tego poprzeć nie możemy - dodał, choć zauważył, że w EKR będzie jeszcze o tym dyskusja.

- Sytuacja taka, że w ciągu najbliższych miesięcy, do listopada, wtedy, kiedy rozstrzygają się losy Ukrainy, losy tej wojny, Unia Europejska będzie kupowała jeszcze więcej gazu od Rosji. A Rosja będzie na tym jeszcze więcej zarabiać, co - jeszcze w odniesieniu do decyzji. Interpretacji KE, że można zakładać konto rublowe w niepodlegającym żadnym sankcjom banku Gazpromu - to jest to coś, co uważam, że jest oburzające - podkreślił Zdzisław Krasnodębski.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
15:16 PR24_mp3 2022_05_20-20-06-04_Krasnodębski.mp3 Zdzisław Krasnodębski o porozumieniu PE i RE ws. magazynowania gazu ("Świat w powiększeniu" / PR24)

Drugim gościem audycji "Świat w powiększeniu" była Olga Doleśniak-Harczuk z czasopisma "Nowe Państwo". Dziennikarka mówiła w PR24 o procesie księdza Dariusza Oko w Niemczech, w Kolonii. Był tam on oskarżony o podżeganie do nienawiści. Chodziło o jego artykuł teologiczny, w którym wskazywał na problemy Kościoła związane z działaniem tzw. lawendowej mafii, czyli sieci powiązań księży o skłonnościach homoseksualnych i pedofilskich. Proces zakończył się ugodą, zgodnie z którą kapłan i jego wydawca mają zapłacić grzywny na rzecz stowarzyszenia zajmującego się ofiarami przemocy.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
09:11 PR24_mp3 2022_05_20-20-21-20_Doleśniak.mp3 Olga Doleśniak-Harczuk o sprawie ks. Dariusza Oko w Niemczech ("Świat w powiększeniu" / PR24)

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Goście: Zdzisław Krasnodębski (europoseł PiS), Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo")
Data emisji: 20.05.2022
Godzina emisji: 20.06, 20.20

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem