"Jestem sceptykiem, ale w pewnym kontekście to jednak sukces". Patryk Jaki o KPO
- Zaczęliśmy stosować weto w UE i to przyniosło efekty w postaci dzisiejszej decyzji. W przeciwieństwie do Węgrów mamy zatwierdzony KPO. Dodatkowo uruchomiono wobec nich mechanizm tzw. nowej praworządności - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Patryk Jaki. Bruksela zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy. W czwartek w tej sprawie do Polski przyjechała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
2022-06-02, 21:20
Szefowa KE spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą. Politycy wystąpili następnie na wspólnej konferencji prasowej. Akceptacja dla KPO nie oznacza jednak, że do Polski od razu popłyną miliardy euro. Jest to uzależnione od wdrażania oczekiwanych przez KE reform w sądownictwie.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 trudno jest mówić w tym kontekście o historycznej chwili. - Jestem sceptykiem odnośnie do zmian ustrojowych, które mają miejsce w UE. Związane jest to z ogromną ilością zobowiązań. Chodzi przede wszystkim o uwspólnotowienie długu. To, co otrzymujemy, to środki z kredytu i dotacji, które i tak będziemy musieli spłacić w formie nowych podatków. Koszty będą wysokie. Uważałem, że ogromnym błędem jest przyznawanie UE prawa do tworzenia podatku. To wstawianie nogi w drzwi, które mogą nas w całości przytrzasnąć - powiedział Patryk Jaki.
- Polska czeka na środki z KPO. Marta Kubiak: stanęliśmy na wysokości zadania
- Poprawki Koalicji Polskiej do ustawy o SN. Ujazdowski: chcemy naprawiać szkody
Podkreślił, że gdyby to od niego zależało, to nie zgodziłby się na Zielony Ład i KPO. - Na KPO zgodzono się nie dlatego, że wypełniamy "kamienie milowe". Tylko dlatego, że Polska zaczęła wetować ważne dokumenty dla UE. Na przykład podatek CBAM, czyli ważną cześć pakietu Fit for 55, tzw. podatek graniczny. Na szczęście w traktatach jest zapis mówiący o tym, że w sprawach fiskalnych potrzebna jest jednomyślność. Apelowałem o to, że trzeba być asertywnym i wetować. Byłem jednak w mniejszości, uważano, że trzeba się dogadywać - tłumaczył europoseł Solidarnej Polski.
REKLAMA
Posłuchaj
Patryk Jaki dostrzega też pozytywy. - Zaczęliśmy stosować weto w UE i to przyniosło efekty w postaci dzisiejszej decyzji. W przeciwieństwie do Węgrów mamy zatwierdzony KPO. Dodatkowo uruchomiono wobec nich mechanizm tzw. nowej praworządności. W tym kontekście należy to rozpatrywać jako sukces - stwierdził Jaki.
Fundusz Odbudowy
Krajowy Plan Obudowy ma pomóc gospodarkom europejskim w czasie kryzysu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych informowało w środę, że pierwsze pieniądze z KPO nasz kraj może dostać pod koniec wakacji. W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Patryk Jaki (europoseł PiS)
Data emisji: 2.06.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 20.06
PR24
Polecane
REKLAMA